Troubadix: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Love (diskussion | bidrag)
m namn
 
Weimar (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
Rad 1: Rad 1:
[[Kategori:Seriefigurer]]
[[Kategori:Franska seriefigurer]]
Byns bard i den franska serien "[[Asterix]]".
==Troubadix på olika språk==
==Troubadix på olika språk==
{| {{snyggtabell}}
{| {{snyggtabell}}
!! bgcolor="#FFEBAD"|Språk!!bgcolor="#FFEBAD"|Namn
!! bgcolor="#FFEBAD"|Språk!!bgcolor="#FFEBAD"|Namn
|-
|[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Assurancetourix
|-
|-
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska||Malacoustix
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska||Malacoustix
Rad 14: Rad 20:
|-
|-
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Troubadix
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Troubadix
|-
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto|| Malmuziks
|-
|-
|}
|}


{{stub}}
{{stub}}

Versionen från 20 juli 2006 kl. 22.54

Byns bard i den franska serien "Asterix".

Troubadix på olika språk

Språk Namn
Franska Assurancetourix
Amerikansk engelska Malacoustix
Engelska Cacofonix
Holländska Assurancetourix
Italienska Assurancetourix
Spanska Assurancetúrix
Tyska Troubadix
Esperanto Malmuziks
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!