Smidefix: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Weimar (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 17: | Rad 17: | ||
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto|| Tutaŭtomatiks | |[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto|| Tutaŭtomatiks | ||
|- | |- | ||
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} | |{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska|| Caravellix | ||
|- | |||
|{{bildram|[[Bild:mini_grekland.gif]]}} Grekiska||Αυτοματίξ (Automatix) | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Automatix | |[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Automatix | ||
Versionen från 6 september 2006 kl. 23.29
Den galliska byns smed i den franska serien "Asterix". Ständigt i konflikter med Crabbofix, Troubadix och Senilix.
Byns smed med samma namn uppträder redan i första albumet, men han har helt annat utseende än den Smidefix som sedan blir en återkommande figur.
Smidefix på olika språk
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
