Skillnad mellan versioner av "Lista över tidiga svenska serier"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (+ Pepparkaksgossen) |
||
Rad 22: | Rad 22: | ||
|- | |- | ||
|1893||"[[Högmod går före fall]]"||[[Ottilia Adelborg]]||? | |1893||"[[Högmod går före fall]]"||[[Ottilia Adelborg]]||? | ||
|- | |||
|1896||"[[Pepparkaksgossen]]"||[[Elin Westman]]||? | |||
|- | |- | ||
|1896||"[[Om Kalle, som tänkte dra opp en stor, stor, grann aborre åt mor]]"||[[Ottilia Adelborg]]||? | |1896||"[[Om Kalle, som tänkte dra opp en stor, stor, grann aborre åt mor]]"||[[Ottilia Adelborg]]||? |
Versionen från 23 juli 2007 kl. 18.25
Här listas tidiga svenska serier skapade fram till 1920. De flesta av dessa var inte fortsättningsserier, utan bestod av ett enda publicerat avsnitt, en enstaka sida, eller liknande.