Skillnad mellan versioner av "Lista över tidiga svenska serier"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (+ Pepparkaksgossen) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (+ X:et) |
||
Rad 49: | Rad 49: | ||
|1916||"[[Simsons och Chois äventyr bland kustare sommaren 1916]]"||[[Elis Johanson]]||Egenutgivet häfte. | |1916||"[[Simsons och Chois äventyr bland kustare sommaren 1916]]"||[[Elis Johanson]]||Egenutgivet häfte. | ||
|- | |- | ||
|1917||"[[Burre-Busse]]" (senare " | |1917||"[[Burre-Busse]]" (senare "Rulle Rustibus")||[[Axel Bäckman]]||''[[Allt för Alla]]'' (återkommande serie) | ||
|- | |||
|1920||"[[X-ets underbara äventyr]]" (senare "Herr Carl Ferdinand Lundin på underbara äventyr")||[[Carl Agnar Jacobsson]]||''[[Dagens Nyheter]]'' (återkommande serie) | |||
|- | |- | ||
|1920||"[[Adamson]]"||[[Oscar Jacobsson]]||''[[Söndags-Nisse]]'' (återkommande serie) | |1920||"[[Adamson]]"||[[Oscar Jacobsson]]||''[[Söndags-Nisse]]'' (återkommande serie) |
Versionen från 23 juli 2007 kl. 18.27
Här listas tidiga svenska serier skapade fram till 1920. De flesta av dessa var inte fortsättningsserier, utan bestod av ett enda publicerat avsnitt, en enstaka sida, eller liknande.