Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över manga publicerad i Sverige"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till Maison Ikkoku-fanzinet) |
||
Rad 13: | Rad 13: | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Ursprungsland!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk publicering!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | ! bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Ursprungsland!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk publicering!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | ||
|- | |- | ||
|"[[Akira]]"||Japan|| | |"[[Akira]]"||Japan||Följetong i tidningen ''[[Magnum Comics]]'', aldrig avslutad||Ö | ||
|- | |- | ||
|"[[Astro Boy]]"|||| || | |"[[Astro Boy]]"|||| || | ||
Rad 61: | Rad 61: | ||
|"[[I. N. V. U.]]" ||||Ges ut i pocketformat av [[Mangismo]]||P | |"[[I. N. V. U.]]" ||||Ges ut i pocketformat av [[Mangismo]]||P | ||
|- | |- | ||
|"[[Kajika]]"|||| | |"[[Kajika]]"||||Ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]||P | ||
|- | |- | ||
|"[[Kalle Anka (serietidningsversionen)|Kalle Anka]]"||Amerikansk serie i japansk version||Publicerad i ''[[Kalle Ankas pocket special]]'' "''Banzai''" av [[Egmont]]||En kort japanproducerad "[[Kalle Anka]]"-serie | |"[[Kalle Anka (serietidningsversionen)|Kalle Anka]]"||Amerikansk serie i japansk version||Publicerad i ''[[Kalle Ankas pocket special]]'' "''Banzai''" av [[Egmont]]||En kort japanproducerad "[[Kalle Anka]]"-serie | ||
|- | |- | ||
|"[[Kamikaze Kaito Jeanne]]"||Japan|| | |"[[Kamikaze Kaito Jeanne]]"||Japan||Ges ut i pocketform av [[Egmont]]||P | ||
|- | |- | ||
|"[[Kamui]]"||Japan|| | |"[[Kamui]]"||Japan||Publicerad i tidningen ''[[Samurai]]''||Ö | ||
|- | |- | ||
|"[[Kishako, Sportreportern]]"||Sverige||Återkommande serie i ''[[Buster]]''||F, [[svensk manga]] | |"[[Kishako, Sportreportern]]"||Sverige||Återkommande serie i ''[[Buster]]''||F, [[svensk manga]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Kozure Okami]]" ("[[Lone Wolf and Cub]]", även kallad "[[Ensamvargen]]")||Japan|| | |"[[Kozure Okami]]" ("[[Lone Wolf and Cub]]", även kallad "[[Ensamvargen]]")||Japan||Publicerad i tidningen ''[[Samurai]]''||Ö | ||
|- | |- | ||
|"[[Love Hina]]"||Japan|| | |"[[Love Hina]]"||Japan||Återkommande serie i ''[[Manga Mania]]'', ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]||P | ||
|- | |||
|"[[Maison Ikkoku]]"||Japan||Fyra kapitel publicerade i [[fanzin]]et ''[[Maison Ikkoku – the Lost Chapters]]''||Olaglig svensk fanzinpublicering för att komplettera den amerikanska utgåvan. Översatt till engelska, men med svenskt förord och svenska fotnoter. | |||
|- | |- | ||
|"[[Mästerdetektiven Conan]]"||Japan||Ges ut i pocketform||P | |"[[Mästerdetektiven Conan]]"||Japan||Ges ut i pocketform||P | ||
Rad 79: | Rad 81: | ||
|"[[Naruto]]"||Japan||||P | |"[[Naruto]]"||Japan||||P | ||
|- | |- | ||
|"[[Negima]]"||Japan||''[[Manga Mania]]''|| | |"[[Negima]]"||Japan||''[[Manga Mania]]'' med start 2006|| | ||
|- | |- | ||
|"[[Neon Genesis Evangelion]]"||Japan|| | |"[[Neon Genesis Evangelion]]"||Japan||Ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]||P | ||
|- | |- | ||
|"[[Oh My Goddess]]"||Japan|||| | |"[[Oh My Goddess]]"||Japan||||Utgivningen kraftigt försenad av okänd anledning | ||
|- | |- | ||
|"[[One Piece]]"||Japan|| | |"[[One Piece]]"||Japan||Ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]||P | ||
|- | |- | ||
|"[[Pineapple Army]]"||Japan||||Ö | |"[[Pineapple Army]]"||Japan||||Ö | ||
Rad 91: | Rad 93: | ||
|"[[Pokémon]]"||Japan||||A | |"[[Pokémon]]"||Japan||||A | ||
|- | |- | ||
|"[[Power!!]]"||Japan|| | |"[[Power!!]]"||Japan||Ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]||P | ||
|- | |- | ||
|"[[Puppet revolution]]"|||||| | |"[[Puppet revolution]]"|||||| | ||
Rad 97: | Rad 99: | ||
|"[[På lek]]"||||Publicerad i ''[[Pox]]''||Kort serie av [[Yoshihiro Tatsumi]] | |"[[På lek]]"||||Publicerad i ''[[Pox]]''||Kort serie av [[Yoshihiro Tatsumi]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Ragnarök (manhwa)|Ragnarök]]"||Sydkorea|| | |"[[Ragnarök (manhwa)|Ragnarök]]"||Sydkorea||Ges ut i pocketformat av [[Megamanga]]||P, F, koreansk [[manhwa]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Ranma ½]]"||Japan|| | |"[[Ranma ½]]"||Japan||Ges ut i pocketformat av [[Egmont]]||P | ||
|- | |- | ||
|"[[Rebirth]]"||Sydkorea|| | |"[[Rebirth]]"||Sydkorea||Ges ut i pocketformat av [[Megamanga]]||P, F, koreansk [[manhwa]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Sailor Moon]]"||Japan||||A, Ö | |"[[Sailor Moon]]"||Japan||||A, Ö | ||
|- | |- | ||
|"[[Samurai Deeper Kyo]]"|||| | |"[[Samurai Deeper Kyo]]"||||Ges ut i pocketformat av [[Mangismo]]||P | ||
|- | |- | ||
|"[[Sandland]]"||Japan|| | |"[[Sandland]]"||Japan||Ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]||P | ||
|- | |- | ||
|"[[Shaman King]]"||Japan|||| | |"[[Shaman King]]"||Japan|||| | ||
Rad 113: | Rad 115: | ||
|"[[Skrotbilsdagboken]]"|||||| | |"[[Skrotbilsdagboken]]"|||||| | ||
|- | |- | ||
|"[[Snow Drop]]"||Sydkorea|| | |"[[Snow Drop]]"||Sydkorea||Ges ut i pocketformat av [[Megamanga]]||P, F, koreansk [[manhwa]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Teleskopet]]"|||| | |"[[Teleskopet]]"||||Kort serie av [[Yoshihiro Tatsumi]] publicerad i ''[[Pox]]'' av [[Epix Förlag]]|| | ||
|- | |- | ||
|"[[Time Stranger Kyoko]]"||Japan|| | |"[[Time Stranger Kyoko]]"||Japan||Alla 3 delarna utgivna i pocketformat av [[Egmont]]||K | ||
|- | |- | ||
|"[[Tokyo by Night]]"||Sverige||Publicerades i ''[[Manga Mania]]''||F, [[svensk manga]] | |"[[Tokyo by Night]]"||Sverige||Publicerades i ''[[Manga Mania]]''||F, [[svensk manga]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Tokyo Mew Mew]]"||Japan|| | |"[[Tokyo Mew Mew]]"||Japan||Alla 7 delarna utgivna i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]||K | ||
|- | |- | ||
|"[[Tårarnas luncheondagbok]]"||||Publicerades i ''[[Manga Mania]]''|| | |"[[Tårarnas luncheondagbok]]"||||Publicerades i ''[[Manga Mania]]''|| | ||
|- | |- | ||
|"[[Vampire game]]"|||| | |"[[Vampire game]]"||||Ges ut i pocketformat av [[Mangismo]]||P | ||
|- | |- | ||
|"[[W.I.T.C.H.]]" (pseudomangaversion)||Italien|| | |"[[W.I.T.C.H.]]" (pseudomangaversion)||Italien||Publiceras i serietidningen ''[[W.I.T.C.H.]]''||P, F (italiensk [[pseudomanga]]) | ||
|- | |- | ||
|"[[W.I.T.C.H.]]" (mangaversion)||Italiensk serie i japansk version|| | |"[[W.I.T.C.H.]]" (mangaversion)||Italiensk serie i japansk version||Har publiceras i ett specialnummer med ''[[W.I.T.C.H.]]''|| | ||
|- | |- | ||
|"[[Yu-gi-oh!]]"||Japan|| | |"[[Yu-gi-oh!]]"||Japan||Återkommande serie i svenska ''[[Shonen Jump]]'', ges ut i pocketformat av [[Bonnier Carlsen]]|| | ||
|- | |- | ||
|"[[Zelda]]"||Japan|| | |"[[Zelda]]"||Japan||Publicerades i ''[[Nintendo-Magasinet]]''||Ö | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 22 mars 2006 kl. 16.22
Detta är en lista över manga utgivna i Sverige. Med "manga" räknar vi här med ordets vidaste betydelse, d.v.s. förutom japanska serier även s.k. pseudomanga och svenska manga.
- A = Fotoserie, serien är baserad på stillbilder tagna från tecknad film
- F = Pseudomanga, serien är inte från Japan men gjord helt eller delvis i japansk stil
- K = Komplett, helt översatt
- P = Publiceras fortfarande
- Ö = Övergiven översättning
Manga publicerad i Sverige
Serie | Ursprungsland | Svensk publicering | Kommentar |
---|---|---|---|
"Akira" | Japan | Följetong i tidningen Magnum Comics, aldrig avslutad | Ö |
"Astro Boy" | |||
"Beyblade" | Japan | A | |
"Blade of the Immortal" | Japan | ||
"Bondageälvorna" | Utgiven i albumform från Epix förlag | Ö | |
"Chobits" | Japan | Återkommande serie i Manga Mania, ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | |
"Cobra" | Japan | Publicerad i tidningen Cobra | Ö |
"Crying Freeman" | Japan | Publicerad i tidningen Cobra | Ö |
"Demon Diary" | Ges ut i pocketformat av Mangismo | P | |
"Devil Ororon" | Ges ut i pocketformat av Mangismo | P | |
"Digimon" | Japan | A | |
"DNAngel" | Japan | Ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | P |
"Dragonball" | Japan | Alla 42 delar utgivna i pocketformat av Bonnier Carlsen | K |
"Dragonball Z" | Japan | A | |
"Eldens gåva" | Sverige | Romansvit utgiven av Bonnier Carlsen med start 2005 | P, F (svensk manga), romansvit med serieinslag |
"Frestelser" | Hentai av Hiroyai Utatane | ||
"Fushigi yuugi" | Ges ut i pocketformat av Egmont | P | |
"Gen, pojken från Hiroshima" | Japan | Ett album utgivet i Sverige | Ö |
"Gon" | Japan | Ö | |
"Gravitation" | Ges ut i pocketformat av Mangismo | P | |
"Great Teacher Onizuka" ("GTO") | Japan | Återkommande serie i Manga Mania, ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | |
"Hundkojan" | Publicerad i Pox | Kort serie av Yoshihiro Tatsumi | |
"Inu Yasha" | Japan | Ges ut i pocketform av Egmont | P |
"I. N. V. U." | Ges ut i pocketformat av Mangismo | P | |
"Kajika" | Ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | P | |
"Kalle Anka" | Amerikansk serie i japansk version | Publicerad i Kalle Ankas pocket special "Banzai" av Egmont | En kort japanproducerad "Kalle Anka"-serie |
"Kamikaze Kaito Jeanne" | Japan | Ges ut i pocketform av Egmont | P |
"Kamui" | Japan | Publicerad i tidningen Samurai | Ö |
"Kishako, Sportreportern" | Sverige | Återkommande serie i Buster | F, svensk manga |
"Kozure Okami" ("Lone Wolf and Cub", även kallad "Ensamvargen") | Japan | Publicerad i tidningen Samurai | Ö |
"Love Hina" | Japan | Återkommande serie i Manga Mania, ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | P |
"Maison Ikkoku" | Japan | Fyra kapitel publicerade i fanzinet Maison Ikkoku – the Lost Chapters | Olaglig svensk fanzinpublicering för att komplettera den amerikanska utgåvan. Översatt till engelska, men med svenskt förord och svenska fotnoter. |
"Mästerdetektiven Conan" | Japan | Ges ut i pocketform | P |
"Naruto" | Japan | P | |
"Negima" | Japan | Manga Mania med start 2006 | |
"Neon Genesis Evangelion" | Japan | Ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | P |
"Oh My Goddess" | Japan | Utgivningen kraftigt försenad av okänd anledning | |
"One Piece" | Japan | Ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | P |
"Pineapple Army" | Japan | Ö | |
"Pokémon" | Japan | A | |
"Power!!" | Japan | Ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | P |
"Puppet revolution" | |||
"På lek" | Publicerad i Pox | Kort serie av Yoshihiro Tatsumi | |
"Ragnarök" | Sydkorea | Ges ut i pocketformat av Megamanga | P, F, koreansk manhwa |
"Ranma ½" | Japan | Ges ut i pocketformat av Egmont | P |
"Rebirth" | Sydkorea | Ges ut i pocketformat av Megamanga | P, F, koreansk manhwa |
"Sailor Moon" | Japan | A, Ö | |
"Samurai Deeper Kyo" | Ges ut i pocketformat av Mangismo | P | |
"Sandland" | Japan | Ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | P |
"Shaman King" | Japan | ||
"Skrotbilsdagboken" | |||
"Snow Drop" | Sydkorea | Ges ut i pocketformat av Megamanga | P, F, koreansk manhwa |
"Teleskopet" | Kort serie av Yoshihiro Tatsumi publicerad i Pox av Epix Förlag | ||
"Time Stranger Kyoko" | Japan | Alla 3 delarna utgivna i pocketformat av Egmont | K |
"Tokyo by Night" | Sverige | Publicerades i Manga Mania | F, svensk manga |
"Tokyo Mew Mew" | Japan | Alla 7 delarna utgivna i pocketformat av Bonnier Carlsen | K |
"Tårarnas luncheondagbok" | Publicerades i Manga Mania | ||
"Vampire game" | Ges ut i pocketformat av Mangismo | P | |
"W.I.T.C.H." (pseudomangaversion) | Italien | Publiceras i serietidningen W.I.T.C.H. | P, F (italiensk pseudomanga) |
"W.I.T.C.H." (mangaversion) | Italiensk serie i japansk version | Har publiceras i ett specialnummer med W.I.T.C.H. | |
"Yu-gi-oh!" | Japan | Återkommande serie i svenska Shonen Jump, ges ut i pocketformat av Bonnier Carlsen | |
"Zelda" | Japan | Publicerades i Nintendo-Magasinet | Ö |
Artikeln, i den version den hade den 22 mars 2006, innehåller till stor del information hämtad från Wikipedia:Alfabetisk lista över manga publicerad i Sverige.