Skillnad mellan versioner av "Alfabetisk lista över svenska serietidningar (K-M)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) |
|||
Rad 18: | Rad 18: | ||
! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kalla Kårar]]'' || [[Pingvinförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Kalla Kårar]]'' || [[Pingvinförlaget]] || 1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kallblodig]]'' || [[Red Clown]] || | |rowspan=2| || ''[[Kallblodig]]'' (I)|| [[Red Clown]] || 1974–1975 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Kallblodig]]'' (II)|| ? || 1993 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 86: | Rad 90: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kompis]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Kompis]]'' || [[Semic]] || 1969–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Namnet ändrades till ''[[Dennis]]'' från nr 1/71 | |colspan="4"| Namnet ändrades till ''[[Dennis]]'' från nr 1/71 | ||
Rad 118: | Rad 122: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lajban]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Lajban]]'' || [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]] || 1969–1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 126: | Rad 130: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lassie]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Lassie]]'' (I)|| [[Centerförlaget]] || 1956–1968 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Lassie]]'' (II)|| [[Centerförlaget]] || 1980–1982 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lasso]]'' || [[Cirkelförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Lasso]]'' || [[Cirkelförlaget]] || 1952–1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lego Bionicle]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Lego Bionicle]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2003–2006 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lek med Popples]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || | |rowspan=2| || ''[[Lek med Popples]]'' || [[Pandora Press|Pandora]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lekstugan]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Lekstugan]]'' || [[Centerförlaget]] || 1964–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lena]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Lena]]'' || [[Centerförlaget]] || 1967 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lilla Bävern]]'' || [[Cirkelförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Lilla Bävern]]'' || [[Cirkelförlaget]] || 1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 158: | Rad 166: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lilla Lotta]]'' || [[Pandora Press|Pandora]] || | |rowspan=2| || ''[[Lilla Lotta]]'' || [[Pandora Press|Pandora]] || 1986–1987 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lilla Lotta & Plutten]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Lilla Lotta & Plutten]]'' || [[Centerförlaget]] || 1960–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lill-Allers | |rowspan=2| || ''[[Lill-Allers]]'' || [[Allers]] || 1971–1974? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lill-Allers | |rowspan=2| || ''[[Lill-Allers Månadstidning]]'' || [[Allers]] || 1978–1982 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Läderlappen]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]], [[Satellitförlaget]] || 1951–1981, | |rowspan=2| || ''[[Lill-Allers Sagoserier]]'' || [[Allers]] || 1980 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Läderlappen]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlag|Williams]], [[Semic]], [[Satellitförlaget]] || 1951–1981, 1987, 1989–1990 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Den första Läderlappstidningen ersattes från och med 1982 av ''[[Supermagasinet]]'' | |colspan="4"| Den första Läderlappstidningen ersattes från och med 1982 av ''[[Supermagasinet]]'' | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Maffia]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || | |rowspan=2| || ''[[Maffia]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1974–1975 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Magic Fantasy]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2002–2003 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| [[Bild:Magnum88-1.jpg|75px]]|| ''[[Magnum Comics]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1988–1997 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| | |rowspan=2| || ''[[Magnum Special]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1989–1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Mandrake]] (I)'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1962–1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mandrake]] ( | |rowspan=2| || ''[[Mandrake]] (II)'' || [[Semic]] || 1967–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Manga Mania]]'' || [[Full Stop Media]] || 2003–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Mannen från Q]]'' || [[Semic]] || 1973–1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mannen från | |rowspan=2| || ''[[Mannen från U.N.C.L.E.]]'' || [[Semic]] || 1966–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Marsserien]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1968–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Marvel Mutanter]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1989–1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Marvel | |rowspan=2| || ''[[Marvel Saga]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1986–1991 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Marvel | |rowspan=2| || ''[[Marvel Special]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1982 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Marvels Universum]]'' || [[SatellitFörlaget]] || 1987–1991 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Marvelserien]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1967–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Maverick]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1964–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Maxx]]'' (I)|| [[Epix]]|| 1986–1987 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Maxx]]'' || | |rowspan=2| || ''[[Maxx]]'' (II)||[[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1990–1991 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mega Marvel]]'' || [[SatellitFörlaget]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Mega Marvel]]'' || [[SatellitFörlaget]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1992–2001, 2004–2005 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 266: | Rad 282: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mina Klassiker]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || | |rowspan=2| || ''[[Mina Klassiker]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1978–1979, 1986–1988 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Miss Hulk]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || | |rowspan=2| || ''[[Miss Hulk]]'' || [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1982–1984 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mitt Äventyr]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || | |rowspan=2| || ''[[Mitt Äventyr]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1967 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Modde]]'' || [[Populärpressförlaget]], [[Competiton Press]] || | |rowspan=2| || ''[[Modde]]'' || [[Populärpressförlaget]], [[Competiton Press]] || 1970–1971 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Motormulle och Snabba Ville]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || | |rowspan=2| || ''[[Motormulle och Snabba Ville]]'' || [[Williams förlag|Williams]] || 1973–1974 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mumin]]'' || [[Albinsson & Sjöberg]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || | |rowspan=2| || ''[[Mumin]]'' || [[Albinsson & Sjöberg]], [[Atlantic Förlags|Atlantic]] || 1981–1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Muminmagasinet|Mumin (Muminmagasinet)]]'' || [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Muminmagasinet|Mumin (Muminmagasinet)]]'' || [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1993–2003 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 302: | Rad 318: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mysteriemagasinet]]'' || [[Serieförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Mysteriemagasinet]]'' (I)|| [[Serieförlaget]] || 1954–1955 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Mysteriemagasinet]]'' (II)|| ? || 1986 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mysterieserier]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Mysterieserier]]'' || [[Semic]] || 1983 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Månadens Äventyr]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Månadens Äventyr]]'' || [[Semic]] || 1985–1988 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"|Bytte sedermera namn till ''[[DC-Serier]]''. | |colspan="4"|Bytte sedermera namn till ''[[DC-Serier]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mästaren på Karate]]'' || [[Red Clown]], [[Oscar Caesar]] || | |rowspan=2| || ''[[Mästaren på Karate]]'' || [[Red Clown]], [[Oscar Caesar]] || 1974–1975, 1993–1994 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|} | |} |