Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1950-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) (flera listade serier) |
||
Rad 16: | Rad 16: | ||
|- | |- | ||
|1950||"[[Big Ben Bolt]]"|| "[[Ben Bolt]]"||[[John Cullen Murphy]]||Dagspress||USA | |1950||"[[Big Ben Bolt]]"|| "[[Ben Bolt]]"||[[John Cullen Murphy]]||Dagspress||USA | ||
|- | |||
|1951||"[[Dennis the Menace (amerikansk)|Dennis the Menace" (amerikansk)]]<br/>(skämtteckningsversionen)||"[[Dennis]]"||[[Hank Ketcham]]||Dagspress||USA | |||
|- | |||
|1951||"[[Dennis the Menace (brittisk)|Dennis the Menace" (brittisk)]]|| ||[[David Law]]||Serietidning||Storbritannien | |||
|- | |||
|1951||"[[Alfredo]]"|| ||[[Siegfried Cornelius]] och [[Jørgen Mogensen]] ([[Moco]])||Dagspress||Danmark | |||
|- | |||
|1952|| || "[[Olli]]"||[[Nils Egerbrandt]]||Dagspress||Sverige | |||
|- | |||
|1953||"[[The Heart of Juliet Jones]]"|| "[[Eva och jag]]"||[[Elliot Caplin]] och [[Stan Drake]]||Dagspress||USA | |||
|- | |||
|1954||"[[Jeff Cobb]]"|| ||[[Pete Hoffman]]||Dagspress||USA | |||
|- | |||
|1954||"[[Hi and Lois]]"|| "[[Familjen Flax]]"||[[Mort Walker]] och [[Dik Browne]]||Dagspress||USA | |||
|- | |||
|1957||"[[Andy Capp]]"|| "[[Tuffa Viktor]]"||[[Reginald Smythe]]||Dagspress||Storbritannien | |||
|- | |||
|1957|| || "[[Lilla Fridolf]]" (serieversionen)||[[Rune Moberg]] och [[Torsten Bjarre]]||Veckopress||Sverige | |||
|- | |||
|1959||"[[Astérix]]"||"[[Asterix]]" ||[[René Goscinny]] och [[Albert Uderzo]]||Serietidning||Frankrike | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 24 januari 2006 kl. 23.32
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1950-talet.
- Bläddra till Serier från 1940-talet
- Bläddra till Serier från 1960-talet
Serier från 1950-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1950 | "Peanuts" | "Snobben" | Charles M. Schulz | Dagspress | USA |
1950 | "Beetle Bailey" | "Knasen"/"Wilmer" | Mort Walker | Dagspress | USA |
1950 | "Big Ben Bolt" | "Ben Bolt" | John Cullen Murphy | Dagspress | USA |
1951 | "Dennis the Menace" (amerikansk) (skämtteckningsversionen) |
"Dennis" | Hank Ketcham | Dagspress | USA |
1951 | "Dennis the Menace" (brittisk) | David Law | Serietidning | Storbritannien | |
1951 | "Alfredo" | Siegfried Cornelius och Jørgen Mogensen (Moco) | Dagspress | Danmark | |
1952 | "Olli" | Nils Egerbrandt | Dagspress | Sverige | |
1953 | "The Heart of Juliet Jones" | "Eva och jag" | Elliot Caplin och Stan Drake | Dagspress | USA |
1954 | "Jeff Cobb" | Pete Hoffman | Dagspress | USA | |
1954 | "Hi and Lois" | "Familjen Flax" | Mort Walker och Dik Browne | Dagspress | USA |
1957 | "Andy Capp" | "Tuffa Viktor" | Reginald Smythe | Dagspress | Storbritannien |
1957 | "Lilla Fridolf" (serieversionen) | Rune Moberg och Torsten Bjarre | Veckopress | Sverige | |
1959 | "Astérix" | "Asterix" | René Goscinny och Albert Uderzo | Serietidning | Frankrike |