The World History of Animation: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Wakuran (diskussion | bidrag) m Format, omformulering |
E.G. (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
| (4 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Serieteori | [[Kategori:Serieteori]] | ||
[[Kategori:Referenslitteratur]]{{DEFAULTSORT:World History of Animation, The}} | |||
[[Bild:AnimationHistory.jpg|thumb|300px|"'''The World History of Animation'''", med [[Betty Boop]] på omslaget. © [[Aurum Press]].]] | [[Bild:AnimationHistory.jpg|thumb|300px|"'''The World History of Animation'''", med [[Betty Boop]] på omslaget. © [[Aurum Press]].]] | ||
'''"The World History of Animation"''' av [[Stephen Cavalier]] utkom 2011 på det brittiska förlaget Aurum Press, som ett ambitiöst verk om [[animation]]. Boken omfattar 416 sidor i folieformat och är rikt illustrerad i färg. | '''"The World History of Animation"''' av [[Stephen Cavalier]] utkom 2011 på det brittiska förlaget Aurum Press, som ett ambitiöst verk om [[animation]]. Boken omfattar 416 sidor i folieformat (27x24 cm) och är rikt illustrerad i färg. | ||
==Utgivningsfakta== | ==Utgivningsfakta== | ||
* Stephen Cavalier, "The World History of Animation", London: Aurum Press, 2011. ISBN 9781845137144. | * Stephen Cavalier, "The World History of Animation", London: Aurum Press, 2011. ISBN 9781845137144. | ||
==Innehåll== | |||
{| class="wikitable" | |||
|+ | |||
|- | |||
|align=right | 6 | |||
|Foreword by [[Sylvain Chomet]] | |||
|- | |||
|align=right | 8 | |||
|Introduction | |||
|- | |||
|align=right | 12 | |||
|Brief histories of world animation | |||
|- | |||
|align=right | 34 | |||
|Pre-1900: the origins of animation | |||
|- | |||
|align=right | 44 | |||
|1900-1927: film animation, the era of experimentation | |||
|- | |||
|align=right | 94 | |||
|1928-1957: film animation, the golden age of cartoons | |||
|- | |||
|align=right | 168 | |||
|1958-1985: the television age | |||
|- | |||
|align=right | 262 | |||
|1986-2010: the digital dawn | |||
|- | |||
|align=right | 394 | |||
|References | |||
|- | |||
|align=right | 398 | |||
|Glossary | |||
|- | |||
|align=right | 402 | |||
|Academy Award Winners | |||
|- | |||
|align=right | 404 | |||
|Animation books and websites | |||
|- | |||
|align=right | 406 | |||
|Index | |||
|} | |||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Nuvarande version från 3 april 2025 kl. 15.17

"The World History of Animation" av Stephen Cavalier utkom 2011 på det brittiska förlaget Aurum Press, som ett ambitiöst verk om animation. Boken omfattar 416 sidor i folieformat (27x24 cm) och är rikt illustrerad i färg.
Utgivningsfakta
- Stephen Cavalier, "The World History of Animation", London: Aurum Press, 2011. ISBN 9781845137144.
Innehåll
| 6 | Foreword by Sylvain Chomet |
| 8 | Introduction |
| 12 | Brief histories of world animation |
| 34 | Pre-1900: the origins of animation |
| 44 | 1900-1927: film animation, the era of experimentation |
| 94 | 1928-1957: film animation, the golden age of cartoons |
| 168 | 1958-1985: the television age |
| 262 | 1986-2010: the digital dawn |
| 394 | References |
| 398 | Glossary |
| 402 | Academy Award Winners |
| 404 | Animation books and websites |
| 406 | Index |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
