Kolehmainenpriset: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
E.G. (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Wakuran (diskussion | bidrag) →Vinnare: Missade prisutdelningen, men verkar vara såhär... |
||
| Rad 13: | Rad 13: | ||
|- | |- | ||
|'''2024'''|| [[Saskia Gullstrand]] | |'''2024'''|| [[Saskia Gullstrand]] | ||
|- | |||
|'''2025'''|| [[Mikael Hammarberg]] | |||
|} | |} | ||
Nuvarande version från 27 maj 2025 kl. 00.13
Kolehmainenpriset, svenskt seriepris till minne av Kristiina Kolehmainen som delas ut till intressanta fanzinskapare. Priset har delats ut på Stockholms internationella seriefestival sedan 2022.
Vinnare
| Årtal | Vinnare |
|---|---|
| 2022 | Adrian Malmgren Jenny Hannula |
| 2023 | Stefan Petrini |
| 2024 | Saskia Gullstrand |
| 2025 | Mikael Hammarberg |