Jenny Holmlund: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning
E.G. (diskussion | bidrag)
 
(2 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
[[Kategori:Serieskapare|Holmlund, Jenny]]
[[Kategori:Serieskapare]]
[[Kategori:Svenska serieskapare|Holmlund, Jenny]]
[[Kategori:Svenska serieskapare]]
'''Jenny Holmlund''', utbildad på [[Serietecknarskolan i Malmö]]. Hon har tecknat strippserien "Tjejmonstret" för Aftonbladet Puls och serien "MalmöBea" för Sydsvenskans lördagsbilaga och Mahskara. Hon har illustrerat flera böcker med s.k. enrutesserier, ex. "På Y-fronten intet nytt" för Bokförlaget DN.
[[Kategori:Personer]]
[[Kategori:Svenska personer]]{{DEFAULTSORT:Holmlund, Jenny}}
'''Jenny Holmlund''', utbildad på [[Serietecknarskolan i Malmö]]. Hon har tecknat strippserien "[[Tjejmonstret]]" för ''[[Aftonbladet|Aftonbladet Puls]]'' och serien "[[MalmöBea]]" för ''[[Sydsvenskan]]s'' lördagsbilaga och ''Mahskara''. Hon har illustrerat flera böcker med skämtteckningar, t.ex. "På Y-fronten intet nytt" för Bokförlaget DN.
 
== Externa länkar==
*[http://www.jennyholmlund.com/ Illustratör Jenny Holmlund (officiell webbplats)]
 
{{stub}}

Nuvarande version från 14 september 2025 kl. 08.02

Jenny Holmlund, utbildad på Serietecknarskolan i Malmö. Hon har tecknat strippserien "Tjejmonstret" för Aftonbladet Puls och serien "MalmöBea" för Sydsvenskans lördagsbilaga och Mahskara. Hon har illustrerat flera böcker med skämtteckningar, t.ex. "På Y-fronten intet nytt" för Bokförlaget DN.

Externa länkar

Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!