Familjen Flinta: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Zaccheus (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
Stefan (diskussion | bidrag)
 
(16 mellanliggande sidversioner av 7 användare visas inte)
Rad 8: Rad 8:
[[Kategori:Historiska serier]]
[[Kategori:Historiska serier]]
[[Kategori:Serier baserade på filmer]]
[[Kategori:Serier baserade på filmer]]
De tecknade filmfigurerna från [[Hanna-Barbera]] har även förekommit i serieversion. I Sverige har Familjen Flinta haft en egen tidning i olika perioder, men serien har även gått i ''[[Hemmets Veckotidning]]''.
[[Bild:Familjen_Flinta.png|frame|''[[Familjen Flinta]]'' nr 23/1962 © Hanna-Barbera]]
Persongalleriet i serien är samma som i den tecknade TV-serien; Fred Flinta, hans hustru Wilma, deras lilla dotter Pebbles och hus-dinosaurien [[Dino]], vidare deras grannar, Barney och Betty Granit med den övermänskligt starke sonen Bam-Bam (som Pebbles är kär i). I den version av "Familjen Flinta" som gick i ''Hemmets Veckotidning'' hade Fred och Wilma även en inneboende Farfar. Vems farfar han var – Freds, Wilmas eller Pebbles' – framgick dock inte.
De tecknade filmfigurerna från [[Hanna-Barbera]] har även förekommit i serieversion. Figurgalleriet i serien är samma som i den tecknade TV-serien; Fred Flinta (''orig. Fred Flintstone''), hans hustru Wilma, deras lilla dotter Pebbles och hus-dinosaurien Dino, vidare deras grannar, Barney och Betty Granit (''orig. Rubble'') med den övermänskligt starke sonen Bamm-Bamm (som Pebbles är kär i). I den version av "Familjen Flinta" som gick i ''Hemmets Veckotidning'' ingick även Farfar; Freds gamle far, i familjen.
 
==[[Bild:Mini_sverige.gif]] Svensk utgivning==
=== Serietidningar ===
I Sverige har Familjen Flinta haft en egen tidning i olika perioder (utgiven av [[Allers]] 1962–71, [[Semic]] 1973–80 samt 1985–86, samt [[Serieförlaget]] 1993–96).
 
"The Flintstones" ingick även som en av serierna i antologitidningen ''[[Cartoon Network (serietidning)|Cartoon Network]]''.
=== Album och pockets ===
Allers gav ut [[julalbum]] med titeln "[[Familjen Flintas jul]]" 1963–66. (Julalbumet utkom även 1967 men innehöll då inga serier.)
 
Två seriealbum gavs ut i bokserien "[[Roa-bok]]" av [[Åhlén & Åkerlund]] 1962–64 ("Roa-bok" nr 1 och 7).
 
Det har även kommit ett flertal [[engångspublikation]]er.
===Dags- och veckotidningar===
*''[[Hemmets Veckotidning]]''
*''[[Vecko-Revyn]]''
*''Göteborgstidningen'' (1960-talet)
*''Sölvesborgstidningen'' (12/3 1962–?)
*''[[Nerikes Allehanda]]'' (1962–68)
*''[[Arbetet]]'' (både dagsstripp och söndagssida)


==Kuriosa==
==Kuriosa==
 
* När spelfilmen med John Goodman och Rick Moranis i rollerna som Fred och Barney haft premiär gavs det även ut en serietidningsversion av filmen där man, i stället för de tecknade seriefigurerna, hade tecknat av Goodman och de andra skådespelarna i sina roller.
* När spelfilmen med John Goodman och Rick Moranis i rollerna som Fred och Barney haft premiär gavs det även ut en serietidningsversion av filmen - där man, i stället för de tecknade seriefigurerna, hade tecknat av Goodman och de andra skådespelarna i sina roller
* Owe Thörnqvist släppte 1962 låten "Wilma" inspirerad av tv-serien. Hanna-Barbera tänkte först stämma honom, men efter att ha träffat honom och charmats av hans attityd, beslutades det istället om ett samarbete där låten inkluderades - oöversatt på svenska - i avsnittet "Swedish Visitors", 1963. Thörnqvist spelade också in en engelsk version, som inte användes i avsnittet.


{{stub}}
{{stub}}

Nuvarande version från 12 oktober 2025 kl. 22.22

Familjen Flinta nr 23/1962 © Hanna-Barbera

De tecknade filmfigurerna från Hanna-Barbera har även förekommit i serieversion. Figurgalleriet i serien är samma som i den tecknade TV-serien; Fred Flinta (orig. Fred Flintstone), hans hustru Wilma, deras lilla dotter Pebbles och hus-dinosaurien Dino, vidare deras grannar, Barney och Betty Granit (orig. Rubble) med den övermänskligt starke sonen Bamm-Bamm (som Pebbles är kär i). I den version av "Familjen Flinta" som gick i Hemmets Veckotidning ingick även Farfar; Freds gamle far, i familjen.

Svensk utgivning

Serietidningar

I Sverige har Familjen Flinta haft en egen tidning i olika perioder (utgiven av Allers 1962–71, Semic 1973–80 samt 1985–86, samt Serieförlaget 1993–96).

"The Flintstones" ingick även som en av serierna i antologitidningen Cartoon Network.

Album och pockets

Allers gav ut julalbum med titeln "Familjen Flintas jul" 1963–66. (Julalbumet utkom även 1967 men innehöll då inga serier.)

Två seriealbum gavs ut i bokserien "Roa-bok" av Åhlén & Åkerlund 1962–64 ("Roa-bok" nr 1 och 7).

Det har även kommit ett flertal engångspublikationer.

Dags- och veckotidningar

Kuriosa

  • När spelfilmen med John Goodman och Rick Moranis i rollerna som Fred och Barney haft premiär gavs det även ut en serietidningsversion av filmen – där man, i stället för de tecknade seriefigurerna, hade tecknat av Goodman och de andra skådespelarna i sina roller.
  • Owe Thörnqvist släppte 1962 låten "Wilma" inspirerad av tv-serien. Hanna-Barbera tänkte först stämma honom, men efter att ha träffat honom och charmats av hans attityd, beslutades det istället om ett samarbete där låten inkluderades - oöversatt på svenska - i avsnittet "Swedish Visitors", 1963. Thörnqvist spelade också in en engelsk version, som inte användes i avsnittet.
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!