Skillnad mellan versioner av "Idefix"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökm (Sortera lite...) |
Weimar (diskussion | bidrag) m (ordnat) |
||
Rad 10: | Rad 10: | ||
!! bgcolor="#FFEBAD"|Språk!!bgcolor="#FFEBAD"|Namn | !! bgcolor="#FFEBAD"|Språk!!bgcolor="#FFEBAD"|Namn | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_usa.gif]] | |[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Idéfix | ||
|- | |||
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska (Storbr.)||Dogmatix | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA)||Dogmatix | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto|| Idefiks, Snufiks | |[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto|| Idefiks, Snufiks | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Idefix | |[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Idefix |
Versionen från 15 augusti 2006 kl. 22.53
![](/images/7/79/Idefix_-_debut.png)
Idefix debut, utanför ett charkuteri i Lutetia. Från albumet "Gallien runt", av Albert Uderzo. © Dargaud
Idefix (fr. Idéfix) Obelix' hund i den franska serien "Asterix". Hakar av egen vilja på en förbiresande Asterix i Lutetia, utanför ett charkuteri, men byter sedan till Obelix och har varit obrottsligt lojal sedan dess.
Idefix är även huvudperson i en rad bilderböcker för yngre barn. Också dessa är illustrerade av Uderzo.
Idefix på olika språk
Språk | Namn |
---|---|
![]() |
Idéfix |
![]() |
Dogmatix |
![]() |
Dogmatix |
![]() |
Idefiks, Snufiks |
![]() |
Idefix |
![]() |
Idefix |
![]() |
Ideafix |
![]() |
Idefix |
![]() |
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |