Troubadix: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Islander (diskussion | bidrag)
Weimar (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
Rad 1: Rad 1:
[[Kategori:Seriefigurer]]
[[Kategori:Seriefigurer]]
[[Kategori:Franska seriefigurer]]
[[Kategori:Franska seriefigurer]]
Byns bard i den franska serien "[[Asterix]]".
'''Troubadix''' är [[[den galliska byns]] bard i den franska serien "[[Asterix]]".


==Troubadix på olika språk==
==Troubadix på olika språk==
Rad 22: Rad 22:
|-
|-
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Trubadurix
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Trubadurix
|-
|{{bildram|[[Bild:mini_grekland.gif]]}} Grekiska||Κακοφωνίξ (Kakofonix)
|-
|-
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Assurancetourix
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Assurancetourix

Versionen från 6 september 2006 kl. 23.18

Troubadix är [[[den galliska byns]] bard i den franska serien "Asterix".

Troubadix på olika språk

Språk Namn
Franska Assurancetourix
Danska Trubadurix
Engelska (Storbr.) Cacofonix
Engelska (USA, dagspress) Cacofonix
Engelska (USA, album) Malacoustix
Esperanto Malmuziks
Estniska Lyrix
Finska Trubadurix
Grekiska Κακοφωνίξ (Kakofonix)
Italienska Assurancetourix
Nederländska Assurancetourix
Norska Trubadurix
Polska Kakofoniks
Portugisiska Chatatorix
Spanska Assurancetúrix
Turkiska Kakofoniks
Tyska Troubadix
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!