Skillnad mellan versioner av "Miraculix"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWeimar (diskussion | bidrag) |
Wakuran (diskussion | bidrag) |
||
Rad 18: | Rad 18: | ||
|[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[söndagssida|dagspress]])||Readymix | |[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[söndagssida|dagspress]])||Readymix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto||Miraklomiks | |{{bildram|[[Bild:mini_esperanto.gif]]}} Esperanto||Miraklomiks | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_estland.gif]] Estniska||Aquavitix | |{{bildram|[[Bild:mini_estland.gif]]}} Estniska||Aquavitix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Akvavitix | |{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Akvavitix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_grekland.gif]] Grekiska||Πανοραμίξ (Panoramix) | |[[Bild:mini_grekland.gif]] Grekiska||Πανοραμίξ (Panoramix) | ||
Rad 29: | Rad 29: | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Panoramix | |[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Panoramix | ||
|- | |||
|{{bildram|[[Bild:mini_japan.gif]]}} Japanska||パノラミックス (Panoramikkusu) | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Panoramix | |[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Panoramix |
Versionen från 7 september 2006 kl. 00.31
Den galliska byns druid i den franska serien "Asterix", som bereder trolldryck och även har andra äss i ärmen.
Bakgrund
Druider var en sorts politiska och andliga ledare hos keltiska folk i antiken. De lämnade själv inga skriftliga källor efter sig, och väldig litet är egentligen känt över dem idag.
Miraculix på olika språk
Språk | Namn |
---|---|
![]() |
Panoramix |
![]() |
Getafix |
![]() |
Magigimmix |
![]() |
Readymix |
![]() |
Miraklomiks |
![]() |
Aquavitix |
![]() |
Akvavitix |
![]() |
Πανοραμίξ (Panoramix) |
![]() |
Sjóðríkur |
![]() |
Panoramix |
![]() |
パノラミックス (Panoramikkusu) |
![]() |
Panoramix |
![]() |
Panorámix |
![]() |
Büyüfiks |
![]() |
Miraculix |
![]() |
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |