Skillnad mellan versioner av "Majestix"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökIslander (diskussion | bidrag) |
Weimar (diskussion | bidrag) |
||
Rad 20: | Rad 20: | ||
|- | |- | ||
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Aladobix | |{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Aladobix | ||
|- | |||
|{{bildram|[[Bild:mini_grekland.gif]]}} Grekiska||Μαζεστίξ (Majestix),<br>Μοναρχίξ (Monarkix) | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Abraracourcix | |[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Abraracourcix |
Versionen från 6 september 2006 kl. 23.29
Den galliska byns hövding i den franska serien "Asterix". Majestix är gift med Bonemine.
Majestix på olika språk
Språk | Namn |
---|---|
![]() |
Abraracourcix |
![]() |
Vitalstatistix |
![]() |
Macroeconomix |
![]() |
Vitalstatistix |
![]() |
Moŝtiks |
![]() |
Majestix |
![]() |
Aladobix |
![]() |
Μαζεστίξ (Majestix), Μοναρχίξ (Monarkix) |
![]() |
Abraracourcix |
![]() |
Tytinäks |
![]() |
Acopdegarròtix |
![]() |
Abraracourcix |
![]() |
Asparanoiks |
![]() |
Abraracúrcix |
![]() |
Toptoriks |
![]() |
Majestix |
![]() |
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |