Skillnad mellan versioner av "Majestix"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWeimar (diskussion | bidrag) |
Wakuran (diskussion | bidrag) |
||
Rad 15: | Rad 15: | ||
|[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[söndagssida|dagspress]])||Vitalstatistix | |[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[söndagssida|dagspress]])||Vitalstatistix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto||Moŝtiks | |{{bildram|[[Bild:mini_esperanto.gif]]}} Esperanto||Moŝtiks | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_estland.gif]] Estniska||Majestix | |{{bildram|[[Bild:mini_estland.gif]]}} Estniska||Majestix | ||
|- | |- | ||
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Aladobix | |{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Aladobix | ||
Rad 24: | Rad 24: | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Abraracourcix | |[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Abraracourcix | ||
|- | |||
|{{bildram|[[Bild:mini_japan.gif]]}} Japanska||アブララクルシックス (Aburarakurusikkusu) | |||
|- | |- | ||
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Karelska||Tytinäks | |{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Karelska||Tytinäks |
Versionen från 7 september 2006 kl. 00.35
Den galliska byns hövding i den franska serien "Asterix". Majestix är gift med Bonemine.
Majestix på olika språk
Språk | Namn |
---|---|
![]() |
Abraracourcix |
![]() |
Vitalstatistix |
![]() |
Macroeconomix |
![]() |
Vitalstatistix |
![]() |
Moŝtiks |
![]() |
Majestix |
![]() |
Aladobix |
![]() |
Μαζεστίξ (Majestix), Μοναρχίξ (Monarkix) |
![]() |
Abraracourcix |
![]() |
アブララクルシックス (Aburarakurusikkusu) |
![]() |
Tytinäks |
![]() |
Acopdegarròtix |
![]() |
Abraracourcix |
![]() |
Asparanoiks |
![]() |
Abraracúrcix |
![]() |
Toptoriks |
![]() |
Majestix |
![]() |
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |