Malldiskussion:Snyggtabell: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Mason (diskussion | bidrag) Lathund |
OlaHe (diskussion | bidrag) kodfråga |
||
| (2 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
|- | |- | ||
|so ||bgcolor="#FFEBAD"|la ||ti ||bgcolor="#FFCBCB"|do | |so ||bgcolor="#FFEBAD"|la ||ti ||bgcolor="#FFCBCB"|do | ||
|- | |- | ||
|x ||y ||bgcolor="#FFCBCB"|z ||bgcolor="#FFEBAD"|ß | |||
|- | |||
|} | |} | ||
| Rad 31: | Rad 33: | ||
|bgcolor="#FFCBCB"|z | |bgcolor="#FFCBCB"|z | ||
|bgcolor="#FFEBAD"|ß | |bgcolor="#FFEBAD"|ß | ||
|- | |||
|}</nowiki></pre> | |}</nowiki></pre> | ||
| Rad 41: | Rad 44: | ||
|- | |- | ||
|so ||bgcolor="#FFEBAD"|la ||ti ||bgcolor="#FFCBCB"|do | |so ||bgcolor="#FFEBAD"|la ||ti ||bgcolor="#FFCBCB"|do | ||
|- | |- | ||
|x ||y ||bgcolor="#FFCBCB"|z ||bgcolor="#FFEBAD"|ß | |||
|- | |||
|} | |} | ||
==Perfekt!== | |||
Har saknat en bra tabellmall här på seriewikin. Great! [[Användare:Andreas|Andreas]] 12 december 2005 kl.09.39 (CET) | |||
==Kodfråga== | |||
Varför blir rubrikerna i tabellen centrerade medan texten i cellerna blir vänsterjusterad? [[Användare:OlaHe|OlaHe]] 21 februari 2007 kl.13.08 (CET) | |||
Nuvarande version från 21 februari 2007 kl. 13.08
Lathund
Fyll i den såhär:
{| {{snyggtabell}}
!A !!B !!C !!D
|-
|do ||bgcolor="#B3B7FF"|re ||mi ||fa
|-
|so ||bgcolor="#FFEBAD"|la ||ti ||bgcolor="#FFCBCB"|do
|-
|x ||y ||bgcolor="#FFCBCB"|z ||bgcolor="#FFEBAD"|ß
|-
|}
eller så här:
{| {{snyggtabell}}
!A !!B !!C !!D
|-
|do
|bgcolor="#B3B7FF"|re
|mi
|fa
|-
|so
|bgcolor="#FFEBAD"|la
|ti
|bgcolor="#FFCBCB"|do
|-
|x
|y
|bgcolor="#FFCBCB"|z
|bgcolor="#FFEBAD"|ß
|-
|}
och du får det här:
| A | B | C | D |
|---|---|---|---|
| do | re | mi | fa |
| so | la | ti | do |
| x | y | z | ß |
Perfekt!
Har saknat en bra tabellmall här på seriewikin. Great! Andreas 12 december 2005 kl.09.39 (CET)
Kodfråga
Varför blir rubrikerna i tabellen centrerade medan texten i cellerna blir vänsterjusterad? OlaHe 21 februari 2007 kl.13.08 (CET)