Bobbla: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
m Ny sida: Kategori:Fanzin '''''Bobbla''''', norskt fanzin utgivet av Norskt Tegneserieforum. ==Utgivning (inte komplett)== {| {{snyggtabell}} !! bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Nr!!... |
m Format. |
||
| (10 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Bild:Bobbla1991-4.jpg|thumb|200px|''[[Bobbla]]'' 1/1991]] | |||
[[Kategori:Fanzin]] | [[Kategori:Fanzin]] | ||
'''''Bobbla''''', norskt fanzin utgivet av [[ | '''''Bobbla''''', norskt fanzin utgivet av [[Norsk Tegneserieforum]] 1985–1992 (ingick under en period i ''[[Tekst & Tegning]]''). Bytte namn till ''[[Fanzine-Tegn]]'' 1993 (som 1996 bytte namn till ''[[Bobla]]''). | ||
==Utgivning (inte komplett)== | ==Utgivning (inte komplett)== | ||
| Rad 6: | Rad 7: | ||
!! bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Nr!!bgcolor="#FFEBAD"|Sid.!!bgcolor="#FFEBAD"|Format!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | !! bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Nr!!bgcolor="#FFEBAD"|Sid.!!bgcolor="#FFEBAD"|Format!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | ||
|--- | |--- | ||
|1989||3||24 s.||A5|| | |1985||2||20 s.||A5|| | ||
|- | |||
|||4||20 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||5||24 s.||A5|| | |||
|- | |||
|1986||4||20 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||6||24 s.||A5|| | |||
|- | |||
|1987||1||20 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||2||20 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||3||20 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||4||24 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||5–6||40 s.||A5|| | |||
|- | |||
|1988||1||28 s.||A5||Upplaga: 350 | |||
|- | |||
|||2||32 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||3||20 s.||A5||[[Stripa]] från [[Oslo Tegneserieforum]] medföljde (16 s. A5) | |||
|- | |||
|||4||20 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||5||24 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||6||32 s.||A5|| | |||
|- | |||
|1989||1||24 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||3||24 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||4||24 s.||A5|| | |||
|- | |- | ||
|||5||24 s.||A5|| | |||5||24 s.||A5|| | ||
|- | |||
|||6||24 s.||A5|| | |||
|--- | |||
|1990||1||40 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||2||36 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||3||16 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||5||28 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||6||44 s.||A5|| | |||
|--- | |||
|1991||1||28 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||2||36 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||3||28 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||4||44 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||5||40 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||6||40 s.||A5|| | |||
|--- | |||
|1992||1||36 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||2||40 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||3||40 s.||A5|| | |||
|- | |||
|} | |} | ||
==Recensioner | ==Recensioner== | ||
{{BRec|Ingemar Bengtsson|''Bobbla'' nr 3 och 5/1989|1|1990|42}} | |||
Nuvarande version från 18 oktober 2013 kl. 22.45

Bobbla, norskt fanzin utgivet av Norsk Tegneserieforum 1985–1992 (ingick under en period i Tekst & Tegning). Bytte namn till Fanzine-Tegn 1993 (som 1996 bytte namn till Bobla).
Utgivning (inte komplett)
| År | Nr | Sid. | Format | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 1985 | 2 | 20 s. | A5 | |
| 4 | 20 s. | A5 | ||
| 5 | 24 s. | A5 | ||
| 1986 | 4 | 20 s. | A5 | |
| 6 | 24 s. | A5 | ||
| 1987 | 1 | 20 s. | A5 | |
| 2 | 20 s. | A5 | ||
| 3 | 20 s. | A5 | ||
| 4 | 24 s. | A5 | ||
| 5–6 | 40 s. | A5 | ||
| 1988 | 1 | 28 s. | A5 | Upplaga: 350 |
| 2 | 32 s. | A5 | ||
| 3 | 20 s. | A5 | Stripa från Oslo Tegneserieforum medföljde (16 s. A5) | |
| 4 | 20 s. | A5 | ||
| 5 | 24 s. | A5 | ||
| 6 | 32 s. | A5 | ||
| 1989 | 1 | 24 s. | A5 | |
| 3 | 24 s. | A5 | ||
| 4 | 24 s. | A5 | ||
| 5 | 24 s. | A5 | ||
| 6 | 24 s. | A5 | ||
| 1990 | 1 | 40 s. | A5 | |
| 2 | 36 s. | A5 | ||
| 3 | 16 s. | A5 | ||
| 5 | 28 s. | A5 | ||
| 6 | 44 s. | A5 | ||
| 1991 | 1 | 28 s. | A5 | |
| 2 | 36 s. | A5 | ||
| 3 | 28 s. | A5 | ||
| 4 | 44 s. | A5 | ||
| 5 | 40 s. | A5 | ||
| 6 | 40 s. | A5 | ||
| 1992 | 1 | 36 s. | A5 | |
| 2 | 40 s. | A5 | ||
| 3 | 40 s. | A5 |
Recensioner
- Ingemar Bengtsson: Bobbla nr 3 och 5/1989 (Bild & Bubbla nr 1/1990, s. 42)