Sammy: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
m 11 album på norska, jfr. http://privat.bluezone.no/grevling1/Sammy.htm |
Wakuran (diskussion | bidrag) Förtydligande |
||
| (6 mellanliggande sidversioner av 4 användare visas inte) | |||
| Rad 6: | Rad 6: | ||
[[Kategori:Komiska äventyrsserier]] | [[Kategori:Komiska äventyrsserier]] | ||
[[Kategori:Humorserier]] | [[Kategori:Humorserier]] | ||
{{disamb|Ej att förväxla med ''Sammy'', återkommande bifigur i "[[Fabian Präriehunden]]", eller serieskaparen [[Sammy Harkham]].}} | |||
'''"Sammy"''' är en belgisk humoristisk kriminalserie skapad av författaren [[Raoul Cauvin]] och tecknaren [[Berck]] 1970. Den publicerades framför allt i den belgiska serietidningen ''[[Journal de Spirou|Spirou]]''. | '''"Sammy"''' är en belgisk humoristisk kriminalserie skapad av författaren [[Raoul Cauvin]] och tecknaren [[Berck]] 1970. Den publicerades framför allt i den belgiska serietidningen ''[[Journal de Spirou|Spirou]]''. | ||
Teckningsarbetet togs 1994 över av [[Jean-Pol]] när [[Berck]] gick i pension. | Teckningsarbetet togs 1994 över av [[Jean-Pol]] när [[Berck]] gick i pension. | ||
Serien | Serien är närmast komplett översatt utgiven till danska, och med elva album på norska. På svenska gavs ett fåtal album ut av [[Mooz Förlag AB]]. | ||
== | ==Utgivning== | ||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår!!bgcolor="#FFEBAD"| Författare!!bgcolor="#FFEBAD"| Tecknare !! bgcolor="#FFEBAD"|Svensk publicering | |||
|- | |||
|1 || "Bons vieux pour les gorilles" || 1973 || [[Raoul Cauvin|Cauvin]] || [[Berck]] || | |||
|- | |||
|2 || "Rhum row" || 1973 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|3 || "El Presidente" || 1974 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|4 || "Les gorilles marquent des poings et Gorilles et spaghetti" || 1974 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|5 || "Le gorille à huit pattes" || 1975 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|6 || "Les gorilles font les fous" || 1975 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|7 || "Les gorilles au pensionnat" || 1976 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|8 || "Les gorilles et le roi Dollar" || 1977 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|9 || "Les pétroleurs du désert" || 1977 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|10 || "Nuit blanche pour les gorilles" || 1978 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|11 || "2 histoires de gorilles" || 1978 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|12 || "L'élixir de jeunesse" || 1978 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|13 || "Le grand frisson" || 1980 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|14 || "Les gorilles marquent un but" || 1981 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|15 || "Les gorilles à Hollywood" || 1982 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|16 || "Ku-Klux-Klan" || 1983 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|17 || "Les bébés flingueurs" || 1983 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|18 || "Panique au Vatican" || 1984 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|19 || "En piste, les gorilles!" || 1985 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|20 || "Ma Attaway" || 1986 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|21 || "Miss Kay" || 1986 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|22 || "L'homme qui venait de l'au delà" || 1987 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|23 || "La diva" || 1987 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|24 || "Du rififi dans les nuages" || 1988 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|25 || "Le mandarin" || 1989 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|26 || "Crash à Wall Street" || 1989 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|27 || "Les gorilles ont du chien" || 1990 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|28 || "Cigarettes et Whiskey" || 1991 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|29 || "Des gorilles et des folles" || 1992 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|30 || "Les gorilles portent jupon" || 1993 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|31 || "Alcool aux pruneaux" || 1994 || Cauvin || Berck || | |||
|- | |||
|32 || "La B.A. Des Gorilles" || 1996 || Cauvin || [[Jean-Pol]] || | |||
|- | |||
|33 || "Un Gorille en cage" || 1997 || Cauvin || Jean-Pol || | |||
|- | |||
|34 || "Mae West" || 1998 || Cauvin || Jean-Pol || | |||
|- | |||
|35 || "Les gorilles mènent la danse" || 1999 || Cauvin || Jean-Pol || | |||
|- | |||
|36 || "Papy Day" || 2000 || Cauvin || Jean-Pol || | |||
|- | |||
|37 || "Lady 'O'" || 2003 || Cauvin || Jean-Pol || | |||
|- | |||
|38 || "Deux Gorilles à Paris" || 2004 || Cauvin || Jean-Pol || | |||
|- | |||
|39 || "Pépée flingeuse" || 2005 || Cauvin || Jean-Pol || Mooz Presentalbum nr 1: "Pangpangbruden" (2014) | |||
|- | |||
|40 || "Boy" || 2009 || Cauvin || Jean-Pol || "Boy" (2015) | |||
|- | |||
|} | |||
==Externa länkar== | ==Externa länkar== | ||
*[http://membres.lycos.fr/sammyweb/ Sammy (fansajt på franska)] | *[http://membres.lycos.fr/sammyweb/ Sammy (fansajt på franska)] {{Död länk|datum=2015-04}} | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Nuvarande version från 23 januari 2025 kl. 23.48
- Ej att förväxla med Sammy, återkommande bifigur i "Fabian Präriehunden", eller serieskaparen Sammy Harkham.
"Sammy" är en belgisk humoristisk kriminalserie skapad av författaren Raoul Cauvin och tecknaren Berck 1970. Den publicerades framför allt i den belgiska serietidningen Spirou.
Teckningsarbetet togs 1994 över av Jean-Pol när Berck gick i pension.
Serien är närmast komplett översatt utgiven till danska, och med elva album på norska. På svenska gavs ett fåtal album ut av Mooz Förlag AB.
Utgivning
| Nummer | Originaltitel | Utgivningsår | Författare | Tecknare | Svensk publicering |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | "Bons vieux pour les gorilles" | 1973 | Cauvin | Berck | |
| 2 | "Rhum row" | 1973 | Cauvin | Berck | |
| 3 | "El Presidente" | 1974 | Cauvin | Berck | |
| 4 | "Les gorilles marquent des poings et Gorilles et spaghetti" | 1974 | Cauvin | Berck | |
| 5 | "Le gorille à huit pattes" | 1975 | Cauvin | Berck | |
| 6 | "Les gorilles font les fous" | 1975 | Cauvin | Berck | |
| 7 | "Les gorilles au pensionnat" | 1976 | Cauvin | Berck | |
| 8 | "Les gorilles et le roi Dollar" | 1977 | Cauvin | Berck | |
| 9 | "Les pétroleurs du désert" | 1977 | Cauvin | Berck | |
| 10 | "Nuit blanche pour les gorilles" | 1978 | Cauvin | Berck | |
| 11 | "2 histoires de gorilles" | 1978 | Cauvin | Berck | |
| 12 | "L'élixir de jeunesse" | 1978 | Cauvin | Berck | |
| 13 | "Le grand frisson" | 1980 | Cauvin | Berck | |
| 14 | "Les gorilles marquent un but" | 1981 | Cauvin | Berck | |
| 15 | "Les gorilles à Hollywood" | 1982 | Cauvin | Berck | |
| 16 | "Ku-Klux-Klan" | 1983 | Cauvin | Berck | |
| 17 | "Les bébés flingueurs" | 1983 | Cauvin | Berck | |
| 18 | "Panique au Vatican" | 1984 | Cauvin | Berck | |
| 19 | "En piste, les gorilles!" | 1985 | Cauvin | Berck | |
| 20 | "Ma Attaway" | 1986 | Cauvin | Berck | |
| 21 | "Miss Kay" | 1986 | Cauvin | Berck | |
| 22 | "L'homme qui venait de l'au delà" | 1987 | Cauvin | Berck | |
| 23 | "La diva" | 1987 | Cauvin | Berck | |
| 24 | "Du rififi dans les nuages" | 1988 | Cauvin | Berck | |
| 25 | "Le mandarin" | 1989 | Cauvin | Berck | |
| 26 | "Crash à Wall Street" | 1989 | Cauvin | Berck | |
| 27 | "Les gorilles ont du chien" | 1990 | Cauvin | Berck | |
| 28 | "Cigarettes et Whiskey" | 1991 | Cauvin | Berck | |
| 29 | "Des gorilles et des folles" | 1992 | Cauvin | Berck | |
| 30 | "Les gorilles portent jupon" | 1993 | Cauvin | Berck | |
| 31 | "Alcool aux pruneaux" | 1994 | Cauvin | Berck | |
| 32 | "La B.A. Des Gorilles" | 1996 | Cauvin | Jean-Pol | |
| 33 | "Un Gorille en cage" | 1997 | Cauvin | Jean-Pol | |
| 34 | "Mae West" | 1998 | Cauvin | Jean-Pol | |
| 35 | "Les gorilles mènent la danse" | 1999 | Cauvin | Jean-Pol | |
| 36 | "Papy Day" | 2000 | Cauvin | Jean-Pol | |
| 37 | "Lady 'O'" | 2003 | Cauvin | Jean-Pol | |
| 38 | "Deux Gorilles à Paris" | 2004 | Cauvin | Jean-Pol | |
| 39 | "Pépée flingeuse" | 2005 | Cauvin | Jean-Pol | Mooz Presentalbum nr 1: "Pangpangbruden" (2014) |
| 40 | "Boy" | 2009 | Cauvin | Jean-Pol | "Boy" (2015) |
Externa länkar
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
