Tomb of Dracula: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Mu-bai (diskussion | bidrag) Skapade sidan med 'Amazing Spider-Man, The Amazing Spider-Man, The Tomb of Dracula '''The Tomb of Dr…' |
Wakuran (diskussion | bidrag) m Wakuran flyttade sidan Tomb of Dracula (serietidning) till Tomb of Dracula: Enklare titel. |
||
| (14 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Serietidningar| | [[Kategori:Serietidningar|Tomb of Dracula, The]] | ||
[[Kategori:Amerikanska serietidningar| | [[Kategori:Amerikanska serietidningar|Tomb of Dracula, The]] | ||
[[Kategori:Marveltidningar|Tomb of Dracula]] | [[Kategori:Marveltidningar|Tomb of Dracula, The]] | ||
'''The Tomb of Dracula''' är en amerikansk | '''''The Tomb of Dracula''''' är en amerikansk [[serietidning]] från ''[[Marvel]]'' med [[Dracula]] i huvudrollen. | ||
==Utgivning== | |||
{|border="2" cellpadding="4" cellspacing="0" style="margin: 1em 1em 1em 0; background: #f9f9f9; border: 1px #aaa solid; border-collapse: collapse; font-size: 95%;" | {|border="2" cellpadding="4" cellspacing="0" style="margin: 1em 1em 1em 0; background: #f9f9f9; border: 1px #aaa solid; border-collapse: collapse; font-size: 95%;" | ||
!bgcolor="#FFEBAD"|# !!bgcolor="#FFEBAD"|Amerikanskt publiceringsdatum !!bgcolor="#FFEBAD"|Svenskt omslag!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk publicering!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | !bgcolor="#FFEBAD"|# !!bgcolor="#FFEBAD"|Amerikanskt publiceringsdatum !!bgcolor="#FFEBAD"|Svenskt omslag!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk publicering!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | ||
|- | |- | ||
| 1 || april 1972|| ''[[Dracula_( | | 1 || april 1972|| ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 1/1982 || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 1/1982 || Omslagets bakgrund har bearbetats för den svenska utgåvan. | ||
|- | |||
| 2 || maj 1972|| || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 1/1982 || | |||
|- | |||
| 3 || juli 1972|| ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 2/1982 || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 2/1982 || | |||
|- | |||
| 4 || september 1972|| || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 2/1982 || | |||
|- | |||
| 5 || || || || | |||
|- | |||
| 6 || || || || | |||
|- | |||
| 7 || || || || | |||
|- | |||
| 8 || || || || | |||
|- | |||
| 9 || || || || | |||
|- | |||
| 10 || || || || | |||
|- | |||
| 11 || || || || | |||
|- | |||
| 12 || || || || | |||
|- | |||
| 13 || || || || | |||
|- | |||
| 14 || || || || | |||
|- | |||
| 15 || || || || | |||
|- | |||
| 16 || || || || | |||
|- | |||
| 17 || || || || | |||
|- | |||
| 18 || || || || | |||
|- | |||
| 19 || || || || | |||
|- | |||
| 20 || || || || | |||
|- | |||
| 21 || || || || | |||
|- | |||
| 22 || || || || | |||
|- | |||
| 23 || || || || | |||
|- | |||
| 24 || || || || | |||
|- | |||
| 25 || || || || | |||
|- | |||
| 26 || || || || | |||
|- | |||
| 27 || || || || | |||
|- | |||
| 28 || januari 1975 || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 10/1982 || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 10/1982 || | |||
|- | |||
| 29 || februari 1975 || || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 10/1982 || | |||
|- | |||
| 30 || mars 1975 || || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 10/1982 || | |||
|- | |||
| 31 || || || || | |||
|- | |||
| 32 || || || || | |||
|- | |||
| 33 || || || || | |||
|- | |||
| 34 || || || || | |||
|- | |||
| 35 || || || || | |||
|- | |||
| 36 || || || || | |||
|- | |||
| 37 || || || || | |||
|- | |||
| 38 || || || || | |||
|- | |||
| 39 || || || || | |||
|- | |||
| 40 || || || || | |||
|- | |||
| 41 || || || || | |||
|- | |||
| 42 || || || || | |||
|- | |||
| 43 || || || || | |||
|- | |||
| 44 || maj 1976 || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 5/1983 || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 5/1983 || | |||
|- | |||
| 45 || juni 1976 || || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 5/1983 || | |||
|- | |||
| 46 || juli 1976 || || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 5/1983 || | |||
|- | |||
| 47 || || || || | |||
|- | |||
| 48 || || || || | |||
|- | |||
| 49 || || || || | |||
|- | |||
| 50 || november 1976 || || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 7/1983 || | |||
|- | |||
| 51 || december 1976 || || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 7/1983 || | |||
|- | |||
| 52 || januari 1977 || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 7/1983 || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 7/1983 || | |||
|- | |||
| 53 || februari 1977 || || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 7/1983 || | |||
|- | |||
| 54 || mars 1977 || || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 8/1983 || | |||
|- | |||
| 55 || april 1977 || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 8/1983 || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 8/1983 || | |||
|- | |||
| 56 || maj 1977 || || ''[[Dracula_(serietidning)|Dracula]]'' 8/1983 || | |||
|- | |||
| 57 || || || || | |||
|- | |||
| 58 || || || || | |||
|- | |||
| 59 || || || || | |||
|- | |||
| 60 || || || || | |||
|- | |||
| 61 || || || || | |||
|- | |||
| 62 || || || || | |||
|- | |||
| 63 || || || || | |||
|- | |||
| 64 || || || || | |||
|- | |||
| 65 || || || || | |||
|- | |||
| 66 || || || || | |||
|- | |||
| 67 || || || || | |||
|- | |||
| 68 || || || || | |||
|- | |- | ||
| | | 69 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 70 || || || || | |||
|} | |||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Nuvarande version från 13 april 2018 kl. 13.46
The Tomb of Dracula är en amerikansk serietidning från Marvel med Dracula i huvudrollen.
Utgivning
| # | Amerikanskt publiceringsdatum | Svenskt omslag | Svensk publicering | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 1 | april 1972 | Dracula 1/1982 | Dracula 1/1982 | Omslagets bakgrund har bearbetats för den svenska utgåvan. |
| 2 | maj 1972 | Dracula 1/1982 | ||
| 3 | juli 1972 | Dracula 2/1982 | Dracula 2/1982 | |
| 4 | september 1972 | Dracula 2/1982 | ||
| 5 | ||||
| 6 | ||||
| 7 | ||||
| 8 | ||||
| 9 | ||||
| 10 | ||||
| 11 | ||||
| 12 | ||||
| 13 | ||||
| 14 | ||||
| 15 | ||||
| 16 | ||||
| 17 | ||||
| 18 | ||||
| 19 | ||||
| 20 | ||||
| 21 | ||||
| 22 | ||||
| 23 | ||||
| 24 | ||||
| 25 | ||||
| 26 | ||||
| 27 | ||||
| 28 | januari 1975 | Dracula 10/1982 | Dracula 10/1982 | |
| 29 | februari 1975 | Dracula 10/1982 | ||
| 30 | mars 1975 | Dracula 10/1982 | ||
| 31 | ||||
| 32 | ||||
| 33 | ||||
| 34 | ||||
| 35 | ||||
| 36 | ||||
| 37 | ||||
| 38 | ||||
| 39 | ||||
| 40 | ||||
| 41 | ||||
| 42 | ||||
| 43 | ||||
| 44 | maj 1976 | Dracula 5/1983 | Dracula 5/1983 | |
| 45 | juni 1976 | Dracula 5/1983 | ||
| 46 | juli 1976 | Dracula 5/1983 | ||
| 47 | ||||
| 48 | ||||
| 49 | ||||
| 50 | november 1976 | Dracula 7/1983 | ||
| 51 | december 1976 | Dracula 7/1983 | ||
| 52 | januari 1977 | Dracula 7/1983 | Dracula 7/1983 | |
| 53 | februari 1977 | Dracula 7/1983 | ||
| 54 | mars 1977 | Dracula 8/1983 | ||
| 55 | april 1977 | Dracula 8/1983 | Dracula 8/1983 | |
| 56 | maj 1977 | Dracula 8/1983 | ||
| 57 | ||||
| 58 | ||||
| 59 | ||||
| 60 | ||||
| 61 | ||||
| 62 | ||||
| 63 | ||||
| 64 | ||||
| 65 | ||||
| 66 | ||||
| 67 | ||||
| 68 | ||||
| 69 | ||||
| 70 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
