Dengeki Comic Gao: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
E.G. (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
E.G. (diskussion | bidrag) m format |
||
| (4 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Serietidningar]] | [[Kategori:Serietidningar]] | ||
[[Kategori:Japanska serietidningar]] | [[Kategori:Japanska serietidningar]] | ||
'''Monthly Dengeki Comic Gao!''' (月刊電撃コミックガオ! Gekkan Dengeki Komikku Gao!), också kallad '''Dengeki Gao!''', var en månatlig japansk [[serietidning]] för [[shōnen manga]] som huvudsakligen innehöll [[serier]] (manga) och information om [[bishōjo]]-figurer. Den publicerades från december 1992 till februari 2008 av förlaget [[MediaWorks]]. | '''''Monthly Dengeki Comic Gao!''''' (月刊電撃コミックガオ! Gekkan Dengeki Komikku Gao!), också kallad '''''Dengeki Gao!''''', var en månatlig japansk [[serietidning]] för [[shōnen manga]] som huvudsakligen innehöll [[serier]] (manga) och information om [[bishōjo]]-figurer. Den publicerades från december 1992 till februari 2008 av förlaget [[MediaWorks]]. | ||
===Serier=== | ===Serier=== | ||
| Rad 34: | Rad 34: | ||
|"[[Dark Edge]]"||[[humor]], [[psykologiska serier]], [[skolserier]], [[skräckserier|skräck]], [[äventyr]], [[övernaturliga serier]] | |"[[Dark Edge]]"||[[humor]], [[psykologiska serier]], [[skolserier]], [[skräckserier|skräck]], [[äventyr]], [[övernaturliga serier]] | ||
|- | |- | ||
|"[[DearS]]"||[[drama]], [[ecchi]], [[haremsserier]], [[humor]], [[romantik]], [[science fiction]] | |"[[DearS]]"||[[drama]], [[ecchi]], [[haremsserier|harem]], [[humor]], [[romantik]], [[science fiction]] | ||
|- | |- | ||
|"[[EArTh Action]]"||[[ecchi]], [[science fiction]], [[övernaturliga serier]] | |"[[EArTh Action]]"||[[ecchi]], [[science fiction]], [[övernaturliga serier]] | ||
| Rad 40: | Rad 40: | ||
|"[[Eat-man Action]]"|| [[humor]], [[science fiction]], [[äventyr]] | |"[[Eat-man Action]]"|| [[humor]], [[science fiction]], [[äventyr]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Ef - A Fairy Tale of the Two]]"|| [[drama]], [[humorserier|humor]], [[vuxenserier | |"[[Ef - A Fairy Tale of the Two]]"|| [[drama]], [[humorserier|humor]], [[vuxenserier]], [[psykologiska serier]], [[romantik]], [[skolserier]], [[övernaturliga serier]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Those Who Hunt Elves|Elfu wo Karu Monotachi]]"||[[Actionserier|action]], [[ecchi]], [[fantasy]], [[humorserier|humor]], [[äventyr]] | |"[[Those Who Hunt Elves|Elfu wo Karu Monotachi]]"||[[Actionserier|action]], [[ecchi]], [[fantasy]], [[humorserier|humor]], [[äventyr]] | ||
| Rad 56: | Rad 56: | ||
|"[[Ginga Sengoku Gunyuuden Rai Ibun]]"||[[Actionserier|action]], [[historiska serier]] | |"[[Ginga Sengoku Gunyuuden Rai Ibun]]"||[[Actionserier|action]], [[historiska serier]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Go West!]]"||[[action]], [[humor]], [[västernserier|västern]], [[äventyr]] | |"[[Go West!]]"||[[Actionserier|action]], [[humor]], [[västernserier|västern]], [[äventyr]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Gyakusou Shoujo - Owaranai Natsuyasumi]]"||[[drama]], [[deckarserier|mysterier]], [[psykologiska serier]], [[romantik]], [[skolserier]], [[övernaturliga serier]] | |"[[Gyakusou Shoujo - Owaranai Natsuyasumi]]"||[[drama]], [[deckarserier|mysterier]], [[psykologiska serier]], [[romantik]], [[skolserier]], [[övernaturliga serier]] | ||
| Rad 82: | Rad 82: | ||
|"[[Kemeko Deluxe!]]"||[[Actionserier|action]], [[ecchi]], [[humorserier|humor]], [[romantik]], [[skolserier]], [[science fiction]] | |"[[Kemeko Deluxe!]]"||[[Actionserier|action]], [[ecchi]], [[humorserier|humor]], [[romantik]], [[skolserier]], [[science fiction]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Knights]]"||[[action]], [[drama]], [[ecchi]], [[fantasy]], [[vuxenserier | |"[[Knights]]"||[[Actionserier|action]], [[drama]], [[ecchi]], [[fantasy]], [[vuxenserier]], [[äventyr]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Koihime Soushi]]"||[[humorserier|humor]], [[fantasy]], [[romantik]], [[äventyr]] | |"[[Koihime Soushi]]"||[[humorserier|humor]], [[fantasy]], [[romantik]], [[äventyr]] | ||
| Rad 92: | Rad 92: | ||
|"[[Kurobone]]"||[[drama]], [[historiska serier]] | |"[[Kurobone]]"||[[drama]], [[historiska serier]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Leviathan]]"||[[drama]], [[vuxenserier | |"[[Leviathan]]"||[[drama]], [[vuxenserier]], [[skräckserier|skräck]], [[övernaturligt]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Maraya]]"||[[fantasyserier|fantasy]] | |"[[Maraya]]"||[[fantasyserier|fantasy]] | ||
| Rad 110: | Rad 110: | ||
|"[[Popo Can]]"||[[Humorserier|humor]] | |"[[Popo Can]]"||[[Humorserier|humor]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Prism Palette]]"||[[Humorserier|humor]], [[ecchi]], [[ | |"[[Prism Palette]]"||[[Humorserier|humor]], [[ecchi]], [[Haremsserier|harem]], [[Humorserier|humor]], [[skolserier]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Raburu-Chin]]"||[[Fantasyserier|fantasy]], [[Äventyrsserier|äventyr]] | |"[[Raburu-Chin]]"||[[Fantasyserier|fantasy]], [[Äventyrsserier|äventyr]] | ||
| Rad 120: | Rad 120: | ||
|"[[Shiage ni Tate Ari]]"|| | |"[[Shiage ni Tate Ari]]"|| | ||
|- | |- | ||
|"[[Speed Grapher]]"||[[Actionserier|action]], [[Deckarserier|deckare]], [[drama]], [[vuxenserier | |"[[Speed Grapher]]"||[[Actionserier|action]], [[Deckarserier|deckare]], [[drama]], [[vuxenserier]], [[övernaturligt]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Stray Little Devil]]||[[Fantasyserier|fantasy]], [[shoujo ai]], [[övernaturligt]] | |"[[Stray Little Devil]]"||[[Fantasyserier|fantasy]], [[shoujo ai]], [[övernaturligt]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Sweet Mighty Girls]]||[[Fantasyserier|fantasy]], [[Humorserier|humor]], [[romantik]] | |"[[Sweet Mighty Girls]]"||[[Fantasyserier|fantasy]], [[Humorserier|humor]], [[romantik]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Tengen Toppa Gurren Lagann]]"||[[Actionserier|action]], [[drama]], [[Humorserier|humor]], [[mecha]], [[romantik]] | |"[[Tengen Toppa Gurren Lagann]]"||[[Actionserier|action]], [[drama]], [[Humorserier|humor]], [[mecha]], [[romantik]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Tokimeki Memorial: Only Love]]"||[[ | |"[[Tokimeki Memorial: Only Love]]"||[[Haremsserier|harem]], [[Humorserier|humor]], [[romantik]], [[skolserier]] | ||
|- | |- | ||
| | |"[[Toradora!]]"||[[drama]], [[Humorserier|humor]], [[romantik]], [[skolserier]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Ultimate Girls]]"||[[Actionserier|action]], [[ecchi]], [[Humorserier|humor]], [[skolserier]], [[science fiction]] | |||
|- | |||
|"[[Venus Versus Virus]]"||[[Actionserier|action]], [[drama]], [[övernaturligt]] | |||
|- | |||
|"[[Wagaya no Oinarisama]]"||[[gender bender]], [[äventyrsserier|äventyr]], [[övernaturligt]] | |||
|- | |||
|"[[Watashitachi no Tamura-kun]]"||[[drama]], [[ecchi]], [[Humorserier|humor]], [[romantik]], [[skolserier]] | |||
|- | |||
|"[[We/Are Cruel Angel's]]"||[[ecchi]], [[skolserier]], [[övernaturligt]] | |||
|- | |||
|"[[Yuka no Yu]]"||[[Humorserier|humor]] | |||
|- | |||
|} | |||
{{stub}} | {{stub}} | ||
==Källor== | ==Källor== | ||
<references/> | <references/> | ||
Nuvarande version från 2 november 2025 kl. 22.01
Monthly Dengeki Comic Gao! (月刊電撃コミックガオ! Gekkan Dengeki Komikku Gao!), också kallad Dengeki Gao!, var en månatlig japansk serietidning för shōnen manga som huvudsakligen innehöll serier (manga) och information om bishōjo-figurer. Den publicerades från december 1992 till februari 2008 av förlaget MediaWorks.
Serier
En mängd serier publicerades i tidningen under den tid den gavs ut.[1]
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
