Ruben Lundquist: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Wakuran (diskussion | bidrag)
m Format
E.G. (diskussion | bidrag)
 
Rad 1: Rad 1:
[[Kategori:Serieskapare|Lundquist, Ruben]]
[[Kategori:Serieskapare]]
[[Kategori:Svenska serieskapare|Lundquist, Ruben]]
[[Kategori:Svenska serieskapare]]
[[Kategori:Personer]]
[[Kategori:Svenska personer]]{{DEFAULTSORT:Lundquist, Ruben}}
[[Bild:HerrKnatt.JPG|frame|right|"[[Herr Knatt]]" av [[Ruben Lundquist]], en av de tidiga svenska dagspresserierna.]]
[[Bild:HerrKnatt.JPG|frame|right|"[[Herr Knatt]]" av [[Ruben Lundquist]], en av de tidiga svenska dagspresserierna.]]
'''Ruben Lundquist''' (1895–1979). Svensk serieskapare och upphovsman till en av de första svenska [[dagsstripp]]serierna, "[[Herr Knatt]]", 1929.
'''Ruben Lundquist''' (1895–1979). Svensk serieskapare och upphovsman till en av de första svenska [[dagsstripp]]serierna, "[[Herr Knatt]]", 1929.

Nuvarande version från 17 september 2025 kl. 07.18

"Herr Knatt" av Ruben Lundquist, en av de tidiga svenska dagspresserierna.

Ruben Lundquist (1895–1979). Svensk serieskapare och upphovsman till en av de första svenska dagsstrippserierna, "Herr Knatt", 1929.

Ruben Lundqvist föddes i Eskilstuna. Tidigt flyttade han till Falun. På 1920-talet började han arbeta som reportagetecknare. Han gjorde också några serier som han fick antagna i Tyskland. Enligt Ruben Lundqvists son, i artikel i Åsa-Nisse nr 3/1980, hade hans far ett tiotal serier publicerade i Tyskland. Dessa serier upphörde i och med andra världskriget. 1929 reste Lundqvist till Stockholm för att sälja sin pantomimserie "Herr Knatt". Stockholms-Tidningen ville ha serien dagligen, och "Herr Knatt" gick där till 1966 då tidningen lades ner.

Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!