Sorceline: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Keffy (diskussion | bidrag) |
+Två till album, finns inte ännu på svenska |
||
| (2 mellanliggande sidversioner av en annan användare visas inte) | |||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
==Utgivning== | ==Utgivning== | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk utgivning | ! bgcolor="#FFEBAD"|Nr. !!bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk utgivning | ||
|- | |- | ||
|"Un jour je serai fantasticologue" || 2018 || "Kryptozoologi för nybörjare" (2019) | | 1 || "Un jour je serai fantasticologue" || 2018 || "Kryptozoologi för nybörjare" (2019) | ||
|- | |- | ||
|"La fille qui aimait les animonstres" || 2019 || "Kärlek och vidunder" (2019) | | 2 || "La fille qui aimait les animonstres" || 2019 || "Kärlek och vidunder" (2019) | ||
|- | |- | ||
|"Au cœur de mes zoorigines" || 2020 || "Mitt hjärta söker svar" (2020) | | 3 || "Au cœur de mes zoorigines" || 2020 || "Mitt hjärta söker svar" (2020) | ||
|- | |- | ||
|"Rêve et cauchemort!" || 2021 || "Drömmar och mardrömmar" (2022) | | 4 || "Rêve et cauchemort!" || 2021 || "Drömmar och mardrömmar" (2022) | ||
|- | |- | ||
|"Le Saigneur de Vorn" || 2022 || | | 5 || "Le Saigneur de Vorn" || 2022 || "Blodsband" (2023) | ||
|- | |||
| 6 || "Mystère et boule de gnome!" || 2023 || "Stulna drömmar" (2024) | |||
|- | |||
| 7 || "Le Serment d'hypocrite" || 2024 || | |||
|- | |||
| 8 || "Le jeu des mille Vorn" || 2025 || | |||
|} | |} | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Nuvarande version från 19 oktober 2025 kl. 19.31
"Sorceline", fantasyserie för ungdomar av Sylvia Douyé och Paola Antista. Har publicerats i svensk översättning av Carin Bartosch Edström i seriealbum utgivna av Egmont Comics.
Utgivning
| Nr. | Originaltitel | Utgivningsår | Svensk utgivning |
|---|---|---|---|
| 1 | "Un jour je serai fantasticologue" | 2018 | "Kryptozoologi för nybörjare" (2019) |
| 2 | "La fille qui aimait les animonstres" | 2019 | "Kärlek och vidunder" (2019) |
| 3 | "Au cœur de mes zoorigines" | 2020 | "Mitt hjärta söker svar" (2020) |
| 4 | "Rêve et cauchemort!" | 2021 | "Drömmar och mardrömmar" (2022) |
| 5 | "Le Saigneur de Vorn" | 2022 | "Blodsband" (2023) |
| 6 | "Mystère et boule de gnome!" | 2023 | "Stulna drömmar" (2024) |
| 7 | "Le Serment d'hypocrite" | 2024 | |
| 8 | "Le jeu des mille Vorn" | 2025 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
