Star Trek (serietidning): Skillnad mellan sidversioner
Pjotr'k (diskussion | bidrag) Stavning |
OlaHe (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 17: | Rad 17: | ||
Federationen grundades år 2161 och deras rymdskepp har motorer som kan nå upp till ljusets hastighet. Människan har rest till hundratals nya världar sedan de 21:a, 22:a och 23:e århundradena. De har även mött farliga raser som exempelvis ''Borger, Cardassier och Romulaner''. | Federationen grundades år 2161 och deras rymdskepp har motorer som kan nå upp till ljusets hastighet. Människan har rest till hundratals nya världar sedan de 21:a, 22:a och 23:e århundradena. De har även mött farliga raser som exempelvis ''Borger, Cardassier och Romulaner''. | ||
===Star Trek: The Next Generation=== | |||
:''Se huvudartikel: [[Star Trek: The Next Generation]]'' | |||
==TV-serier== | ==TV-serier== | ||
Versionen från 11 mars 2008 kl. 11.46
"Star Trek" är en tecknad serie baserad på den kända tv-serien med samma namn.
Handling
"Star Trek" utspelas under 2100-2300-talet, under en framtid då man övervunnit sjukdomar, krig, rasism och fattigdom. Nu reser människan ut i universum och möter nya raser och civilisationer. Jorden har en union som kallas "Federationen" med en "stjärnflotta". Federationen har delat upp Vintergatan i fyra kvadranter: alfa, beta, gamma och delta.
Federationen grundades år 2161 och deras rymdskepp har motorer som kan nå upp till ljusets hastighet. Människan har rest till hundratals nya världar sedan de 21:a, 22:a och 23:e århundradena. De har även mött farliga raser som exempelvis Borger, Cardassier och Romulaner.
Star Trek: The Next Generation
- Se huvudartikel: Star Trek: The Next Generation
TV-serier
Första Tv-serien sändes mellan 1966 - 1969, och sedan dess har ytterligare fem serier producerats, inklusive en animerad serie. Totalt har 726 individuella avsnitt visats under 30 säsonger.
|
|
Serieversionen
|
|
Externa länkar
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |

