Atlantic-serien: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Mu-bai (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Mu-bai (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 13: | Rad 13: | ||
===Atlantic-serien (1978-versionen)=== | ===Atlantic-serien (1978-versionen)=== | ||
Kom ut med 32 nummer 1978–1980 och innehöll [[Fantastiska Fyran]] och [[Hulk]]. Bytte senare namn till ''Fantastiska Fyran'' | Kom ut med 32 nummer 1978–1980 och innehöll [[Fantastiska Fyran]] och [[Hulk]]. Bytte senare namn till ''Fantastiska Fyran'' | ||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudperson !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | |||
|- | |||
|1/1978 || [[Fantastiska Fyran]] och [[Daredevil|Demonen]] || || || | |||
|- | |||
|2/1978 || [[Fantastiska Fyran]] och [[Daredevil|Demonen]] || || || | |||
|- | |||
|3/1978 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|4/1978 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|5/1978 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|6/1978 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|7/1978 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|8/1978 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|9/1978 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|10/1978 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|11/1978 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|12/1978 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|1/1979 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|2/1979 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|3/1979 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|4/1979 || [[Fantastiska Fyran]] och [[Hulk]] || || || | |||
|- | |||
|5/1979 || [[Fantastiska Fyran]] och [[Hulk]] || || || | |||
|- | |||
|6/1979 || [[Fantastiska Fyran]] och [[Hulk]] || || || | |||
|- | |||
|7/1979 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|8/1979 || [[Fantastiska Fyran]] och [[Hulk]] || || || | |||
|- | |||
|9/1979 || [[Fantastiska Fyran]] och [[Hulk]] || || || | |||
|- | |||
|10/1979 || [[Fantastiska Fyran]] och [[Hulk]] || || || | |||
|- | |||
|11/1979 || [[Fantastiska Fyran]] och [[Hulk]] || || || | |||
|- | |||
|12/1979 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|1/1980 || [[Fantastiska Fyran]] och [[Hulk]] || || || | |||
|- | |||
|2/1980 || [[Fantastiska Fyran]] och [[Hulk]] || || || | |||
|- | |||
|3/1980 || [[Fantastiska Fyran]] och [[Hulk]] || || || | |||
|- | |||
|4/1980 || [[Fantastiska Fyran]] och [[Hulk]] || || || | |||
|- | |||
|5/1980 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|6/1980 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|7/1980 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|- | |||
|8/1980 || [[Fantastiska Fyran]] || || || | |||
|} | |||
==[[Bild:mini_norge.gif]] Norge== | ==[[Bild:mini_norge.gif]] Norge== | ||
Kom ut med 32 nummer från 1978 och innehöll [[Marvel]]serier. | Kom ut med 32 nummer från 1978 och innehöll [[Marvel]]serier. | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Versionen från 17 oktober 2009 kl. 13.15
För krigsserietidningen från Pingvinförlaget, se Atlantic-serien (pingvinförlaget)
Sverige
Atlantic-serien, titel för serietidningar utgivna i tre omgångar från Atlantic Förlags.
Atlantic-serien (1977-versionen)
Krigsserietidning som kom ut med 2 nummer (nr 4 och 5) 1977. Numreringen övertogs från tidningen Pluton-serien och övertogs sedermera av Action-serien
Atlantic-serien (1978-versionen)
Kom ut med 32 nummer 1978–1980 och innehöll Fantastiska Fyran och Hulk. Bytte senare namn till Fantastiska Fyran
| Nummer | Huvudperson | Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 1/1978 | Fantastiska Fyran och Demonen | |||
| 2/1978 | Fantastiska Fyran och Demonen | |||
| 3/1978 | Fantastiska Fyran | |||
| 4/1978 | Fantastiska Fyran | |||
| 5/1978 | Fantastiska Fyran | |||
| 6/1978 | Fantastiska Fyran | |||
| 7/1978 | Fantastiska Fyran | |||
| 8/1978 | Fantastiska Fyran | |||
| 9/1978 | Fantastiska Fyran | |||
| 10/1978 | Fantastiska Fyran | |||
| 11/1978 | Fantastiska Fyran | |||
| 12/1978 | Fantastiska Fyran | |||
| 1/1979 | Fantastiska Fyran | |||
| 2/1979 | Fantastiska Fyran | |||
| 3/1979 | Fantastiska Fyran | |||
| 4/1979 | Fantastiska Fyran och Hulk | |||
| 5/1979 | Fantastiska Fyran och Hulk | |||
| 6/1979 | Fantastiska Fyran och Hulk | |||
| 7/1979 | Fantastiska Fyran | |||
| 8/1979 | Fantastiska Fyran och Hulk | |||
| 9/1979 | Fantastiska Fyran och Hulk | |||
| 10/1979 | Fantastiska Fyran och Hulk | |||
| 11/1979 | Fantastiska Fyran och Hulk | |||
| 12/1979 | Fantastiska Fyran | |||
| 1/1980 | Fantastiska Fyran och Hulk | |||
| 2/1980 | Fantastiska Fyran och Hulk | |||
| 3/1980 | Fantastiska Fyran och Hulk | |||
| 4/1980 | Fantastiska Fyran och Hulk | |||
| 5/1980 | Fantastiska Fyran | |||
| 6/1980 | Fantastiska Fyran | |||
| 7/1980 | Fantastiska Fyran | |||
| 8/1980 | Fantastiska Fyran |
Norge
Kom ut med 32 nummer från 1978 och innehöll Marvelserier.
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
