Konstreferenser i serier: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Georges (diskussion | bidrag) Konstreferenser i serier |
Georges (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 8: | Rad 8: | ||
|- | |- | ||
|[[Nestor Burma]]||[[Dödens adress]]||[[Tardi]]|| Man i plommonstop bakifrån || René Magritte | |[[Nestor Burma]]||[[Dödens adress]]||[[Tardi]]|| Man i plommonstop bakifrån || René Magritte | ||
|- | |||
||||||| | |||
|- | |||
||||||| | |||
|- | |||
||||||| | |||
|- | |||
||||||| | |||
|- | |||
|} | |||
==Fiktiv konst i serier== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Serie !!bgcolor="#FFEBAD"| Berättelse!! bgcolor="#FFEBAD"|Serietecknare !!bgcolor="#FFEBAD"| Referens | |||
|- | |||
|[[Ray Banana]]||[[Dubbelgångaren]]||[[Ted Benoit]]||Hela berättelsen handlar om konst, konstnärer och konstmarknaden | |||
|- | |||
||||||| | |||
|- | |||
||||||| | |||
|- | |||
||||||| | |||
|- | |- | ||
||||||| | ||||||| | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 28 november 2010 kl. 16.45
Konstreferenser i serier. Många serietecknare har ett stort intresse för andra konstformer och därför kan man finna referenser till konst i rutorna, små kärleksfulla glimtar, medvetna lån av bildkomposition eller uttryck. Tecknaren kan också låta påhittade eller existerande konstverk ingå i seriens miljöteckning.
Kända konstverk som medverkar i serier
| Serie | Berättelse | Serietecknare | Konstverk | Konstverkets skapare |
|---|---|---|---|---|
| Nestor Burma | Dödens adress | Tardi | Man i plommonstop bakifrån | René Magritte |
Fiktiv konst i serier
| Serie | Berättelse | Serietecknare | Referens |
|---|---|---|---|
| Ray Banana | Dubbelgångaren | Ted Benoit | Hela berättelsen handlar om konst, konstnärer och konstmarknaden |