Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1910-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök (bildfix) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m ("Teddy Tail" tillagd) |
||
Rad 19: | Rad 19: | ||
|- | |- | ||
|1914 ||"[[The Captain and the Kids]]" ||"[[Pigge och Gnidde]]" ||[[Rudolph Dirks]] ||Dagspress ||USA | |1914 ||"[[The Captain and the Kids]]" ||"[[Pigge och Gnidde]]" ||[[Rudolph Dirks]] ||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1915 ||"[[Teddy Tail]]" || ||[[Charles Folkard]] ||Dagspress ||Storbritannien | |||
|- | |- | ||
|1918 ||"[[The Bungle Family]]" || ||[[Harry J. Tuthill]] ||Dagspress ||USA | |1918 ||"[[The Bungle Family]]" || ||[[Harry J. Tuthill]] ||Dagspress ||USA |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 13.31
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1910-talet.
- Bläddra till Serier från 1900-talet (00-talet)
- Bläddra till Serier från 1920-talet
Serier från 1910-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1910 | "Krazy Kat" | George Herriman | Dagspress | USA | |
1912 | "Fridolf Celinder" | Knut Stangenberg | Veckopress | Sverige | |
1913 | "Bringing up Father" | "Gyllenbom" | George McManus | Dagspress | USA |
1914 | "The Captain and the Kids" | "Pigge och Gnidde" | Rudolph Dirks | Dagspress | USA |
1915 | "Teddy Tail" | Charles Folkard | Dagspress | Storbritannien | |
1918 | "The Bungle Family" | Harry J. Tuthill | Dagspress | USA | |
1919 | "Thimble Theater" | E.C. Segar | Dagspress | USA | |
1919 | "Gasoline Alley" | Frank King | Dagspress | USA |