Latigo: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
OlaHe (diskussion | bidrag) |
Love (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 8: | Rad 8: | ||
[[Bild:Latigo.png|frame|right|Latigo ur "Latigo" av [[Stan Lynde]].]] | [[Bild:Latigo.png|frame|right|Latigo ur "Latigo" av [[Stan Lynde]].]] | ||
Humoristisk [[västernserie]] skapad av [[Stan Lynde]]. Har publicerats på svenska i ''[[Fantomen]]''. | Humoristisk [[västernserie]] skapad av [[Stan Lynde]]. Har publicerats på svenska i ''[[Fantomen]]''. | ||
==Publicering== | |||
Totalt producerades femton äventyr med Latigo under åren 1979-83. | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Svensk publicering | |||
|- | |||
|"The Cat Baron of Eldorado Gulch" || | |||
|- | |||
|"The Martin Gale Story" || | |||
|- | |||
|"Mustang Mary" || | |||
|- | |||
|"Karen Anders" || | |||
|- | |||
|"To Rob a Bank" || | |||
|- | |||
|"Vengeance Trail" || | |||
|- | |||
|"Marshal of Rimfire" || | |||
|- | |||
|"Jordan Rivers" || | |||
|- | |||
|"Mel Tallon" || | |||
|- | |||
|"Oliver Sudden" || | |||
|- | |||
|"The Prodigal Son" || | |||
|- | |||
|"Elmo Bobbins" || | |||
|- | |||
|"Grizzly!" || | |||
|- | |||
|"Mustang Mary Rides Again!" || | |||
|- | |||
|"Justice" || | |||
|- | |||
|} | |||
Versionen från 4 februari 2006 kl. 23.58

Humoristisk västernserie skapad av Stan Lynde. Har publicerats på svenska i Fantomen.
Publicering
Totalt producerades femton äventyr med Latigo under åren 1979-83.
| Originaltitel | Svensk publicering |
|---|---|
| "The Cat Baron of Eldorado Gulch" | |
| "The Martin Gale Story" | |
| "Mustang Mary" | |
| "Karen Anders" | |
| "To Rob a Bank" | |
| "Vengeance Trail" | |
| "Marshal of Rimfire" | |
| "Jordan Rivers" | |
| "Mel Tallon" | |
| "Oliver Sudden" | |
| "The Prodigal Son" | |
| "Elmo Bobbins" | |
| "Grizzly!" | |
| "Mustang Mary Rides Again!" | |
| "Justice" |