Sorceline: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Keffy (diskussion | bidrag)
Alexandra IDV (diskussion | bidrag)
+Två till album, finns inte ännu på svenska
 
Rad 11: Rad 11:
! bgcolor="#FFEBAD"|Nr. !!bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk utgivning
! bgcolor="#FFEBAD"|Nr. !!bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk utgivning
|-
|-
|1 || "Un jour je serai fantasticologue" || 2018 || "Kryptozoologi för nybörjare" (2019)
| 1 || "Un jour je serai fantasticologue" || 2018 || "Kryptozoologi för nybörjare" (2019)
|-
|-
|2 || "La fille qui aimait les animonstres" || 2019 || "Kärlek och vidunder" (2019)
| 2 || "La fille qui aimait les animonstres" || 2019 || "Kärlek och vidunder" (2019)
|-
|-
|3 || "Au cœur de mes zoorigines" || 2020 || "Mitt hjärta söker svar" (2020)
| 3 || "Au cœur de mes zoorigines" || 2020 || "Mitt hjärta söker svar" (2020)
|-
|-
|4 || "Rêve et cauchemort!" || 2021 || "Drömmar och mardrömmar" (2022)
| 4 || "Rêve et cauchemort!" || 2021 || "Drömmar och mardrömmar" (2022)
|-
|-
|5 || "Le Saigneur de Vorn" || 2022 || "Blodsband" (2023)
| 5 || "Le Saigneur de Vorn" || 2022 || "Blodsband" (2023)
|-
|-
|6 || "Mystère et boule de gnome!" || 2023 || "Stulna drömmar" (2024)
| 6 || "Mystère et boule de gnome!" || 2023 || "Stulna drömmar" (2024)
|-
| 7 || "Le Serment d'hypocrite" || 2024 ||
|-
| 8 || "Le jeu des mille Vorn" || 2025 ||
|}
|}
{{stub}}
{{stub}}

Nuvarande version från 19 oktober 2025 kl. 19.31

"Sorceline", fantasyserie för ungdomar av Sylvia Douyé och Paola Antista. Har publicerats i svensk översättning av Carin Bartosch Edström i seriealbum utgivna av Egmont Comics.

Utgivning

Nr. Originaltitel Utgivningsår Svensk utgivning
1 "Un jour je serai fantasticologue" 2018 "Kryptozoologi för nybörjare" (2019)
2 "La fille qui aimait les animonstres" 2019 "Kärlek och vidunder" (2019)
3 "Au cœur de mes zoorigines" 2020 "Mitt hjärta söker svar" (2020)
4 "Rêve et cauchemort!" 2021 "Drömmar och mardrömmar" (2022)
5 "Le Saigneur de Vorn" 2022 "Blodsband" (2023)
6 "Mystère et boule de gnome!" 2023 "Stulna drömmar" (2024)
7 "Le Serment d'hypocrite" 2024
8 "Le jeu des mille Vorn" 2025
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!