Zombien Bombie: Skillnad mellan sidversioner
Love (diskussion | bidrag) m →Zombien Bombie på andra språk: tabell |
|||
| Rad 5: | Rad 5: | ||
==Zombien Bombie på andra språk== | ==Zombien Bombie på andra språk== | ||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Språk!!bgcolor="#FFEBAD"|Namn | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Zombie Bombie | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_danmark.gif]] Danska||Zombien Bombie | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Bombi | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Le Tignouf, Bombie le zombie | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Gongoro | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Holländska||Bombie de zombie | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Bombi | |||
|- | |||
|} | |||
Versionen från 20 juli 2006 kl. 18.15
Zombien Bombie (Bombie the zombie i original), bifigur skapad av Carl Barks 1949. I serien "Voodoo Hoodoo", publicerad i Uncle Scrooge nr 238 (I Sverige under titeln "Kalle Anka och voodoo-doktorns hämnd", publicerad Kalle Ankas Guldbok nr 5,1988) ger han Kalle Anka en voodoo-docka som krymper den som klämmer den. Farbror Joakim berättar senare att det det egentligen är honom som zombien är ute efter, men då Joakim i sin ungdom såg ut som Kalle är det brorsonen som får sona det som hans farbror gjorde i början av 1900-talet. Zombien sändes ut av häxdoktorn Foola Zoola för att kräva hämnd på Joakim efter att denne genom våld jagat bort en afrikansk stam från deras by i syfte att komma i besittning av marken och starta en gummiplantage. I serien "The Empire-Builder from Calisota" (Kod D 93288) låter Don Rosa Bombie jaga Joakim runt om i världen, till och med till Nordpolen och ombord på den sjunkande Titanic.
Zombien Bombie på andra språk
| Språk | Namn |
|---|---|
| Zombie Bombie | |
| Zombien Bombie | |
| Bombi | |
| Le Tignouf, Bombie le zombie | |
| Gongoro | |
| Bombie de zombie | |
| Bombi |