Skillnad mellan versioner av "Kicki, Pippi och Titti"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökLove (diskussion | bidrag) m (→Kicki, Pippi och Titti på andra språk: tabell) |
|||
Rad 8: | Rad 8: | ||
==Kicki, Pippi och Titti på andra språk== | ==Kicki, Pippi och Titti på andra språk== | ||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Språk!!bgcolor="#FFEBAD"|Namn | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Dicky, Dacky und Ducky | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_danmark.gif]] Danska||Kylle, Pylle og Rylle | |||
|- | |||
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Leenu, Liinu ja Tiinu | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Lili, Lulu & Zizi; Blanche, Julie et Aglaé BHNS | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Emy, Ely Evy; EEE | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Holländska||Lizzy, Juultje en Babetje | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Hetti, Letti og Netti | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Abril, Mayo y Junio | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_tjeckien.gif]] Tjeckiska||Mirka, Šárka a Klárka | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_island.gif]] Isländska||Drífa, Fönn og Mjóll | |||
|- | |||
|} | |||
{{stub}} | {{stub}} |
Versionen från 20 juli 2006 kl. 18.57
![](/images/b/b5/Kicki_Pippi_och_Titti.png)
Kajsa, Kicki, Pippi och Titti möter Kalle Anka i småflickornas debutserie "Krona eller Klave" ("Flip Decision") 1953 av Carl Barks. © Disney
Kicki, Pippi och Titti (i original April, May and June) är Kajsa Ankas systerdöttrar.
Carl Barks skapade Kicki, Pippi och Titti och de användes för första gången i "Krona Eller Klave" ("Flip Decision") 1953.
Kicki, Pippi och Titti på andra språk
![]() |
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |