Idefix: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Zelena (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
m Sortera lite...
Rad 2: Rad 2:
[[Kategori:Franska seriefigurer]]
[[Kategori:Franska seriefigurer]]
[[Bild:Idefix_-_debut.png|frame|'''Idefix''' debut, utanför ett charkuteri i Lutetia. Från albumet "[[Gallien runt]]", av [[Albert Uderzo]]. © Dargaud]]
[[Bild:Idefix_-_debut.png|frame|'''Idefix''' debut, utanför ett charkuteri i Lutetia. Från albumet "[[Gallien runt]]", av [[Albert Uderzo]]. © Dargaud]]
[[Obelix]]' hund i den franska serien "[[Asterix]]". Hakar av egen vilja på en förbiresande Asterix i Lutetia, utanför ett charkuteri, men byter sedan till Obelix och har varit obrottsligt lojal sedan dess.
'''Idefix''' (fr. '''Idéfix''') [[Obelix]]' hund i den franska serien "[[Asterix]]". Hakar av egen vilja på en förbiresande Asterix i Lutetia, utanför ett charkuteri, men byter sedan till Obelix och har varit obrottsligt lojal sedan dess.


Idefix är även huvudperson i en rad bilderböcker för yngre barn. Också dessa är illustrerade av Uderzo.
Idefix är även huvudperson i en rad bilderböcker för yngre barn. Också dessa är illustrerade av Uderzo.
Rad 10: Rad 10:
!! bgcolor="#FFEBAD"|Språk!!bgcolor="#FFEBAD"|Namn
!! bgcolor="#FFEBAD"|Språk!!bgcolor="#FFEBAD"|Namn
|-
|-
|[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Idéfix
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska||Dogmatix
|-
|-
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska||Dogmatix
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto|| Idefiks, Snufiks
|-
|-
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Dogmatix
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Dogmatix
|-
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Idefix
|-
|-
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Idefix
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Idefix
|-
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Idefix
|-
|-
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska|| Ideafix
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska|| Ideafix
|-
|-
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska|| Idefix
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska|| Idefix
|-
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto|| Idefiks, Snufiks
|-
|-
|}
|}


{{stub}}
{{stub}}

Versionen från 15 augusti 2006 kl. 12.28

Idefix debut, utanför ett charkuteri i Lutetia. Från albumet "Gallien runt", av Albert Uderzo. © Dargaud

Idefix (fr. Idéfix) Obelix' hund i den franska serien "Asterix". Hakar av egen vilja på en förbiresande Asterix i Lutetia, utanför ett charkuteri, men byter sedan till Obelix och har varit obrottsligt lojal sedan dess.

Idefix är även huvudperson i en rad bilderböcker för yngre barn. Också dessa är illustrerade av Uderzo.

Idefix på olika språk

Språk Namn
Amerikansk engelska Dogmatix
Esperanto Idefiks, Snufiks
Engelska Dogmatix
Italienska Idefix
Nederländska Idefix
Spanska Ideafix
Tyska Idefix
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!