Majestix: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Islander (diskussion | bidrag)
Weimar (diskussion | bidrag)
m återställt alfabetisk ordning
Rad 18: Rad 18:
|-
|-
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Aladobix
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Aladobix
|-
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Abraracourcix
|-
|-
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Karelska||Tytinäks
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Karelska||Tytinäks
|-
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Abraracourcix
|-
|-
|[[Bild:mini_katalonien.gif]] Katalanska||Acopdegarròtix
|[[Bild:mini_katalonien.gif]] Katalanska||Acopdegarròtix

Versionen från 28 augusti 2006 kl. 13.34

Den galliska byns hövding i den franska serien "Asterix".

Majestix på olika språk

Språk Namn
Franska Abraracourcix
Engelska (Storbr.) Vitalstatistix
Engelska (USA, album) Macroeconomix
Engelska (USA, dagspress) Vitalstatistix
Esperanto Moŝtiks
Finska Aladobix
Italienska Abraracourcix
Karelska Tytinäks
Katalanska Acopdegarròtix
Nederländska Abraracourcix
Polska Asparanoiks
Spanska Abraracúrcix
Turkiska Toptoriks
Tyska Majestix
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!