Miraculix: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Weimar (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 23: | Rad 23: | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Akvavitix | |[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Akvavitix | ||
|- | |||
|[[Bild:mini_grekland.gif]] Grekiska||Πανοραμίξ (Panoramix) | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_island.gif]] Isländska||Sjóðríkur | |[[Bild:mini_island.gif]] Isländska||Sjóðríkur | ||
Versionen från 6 september 2006 kl. 23.12
Den galliska byns druid i den franska serien "Asterix", som bereder trolldryck och även har andra äss i ärmen.
Bakgrund
Druider var en sorts politiska och andliga ledare hos keltiska folk i antiken. De lämnade själv inga skriftliga källor efter sig, och väldig litet är egentligen känt över dem idag.
Miraculix på olika språk
| Språk | Namn |
|---|---|
| Panoramix | |
| Getafix | |
| Magigimmix | |
| Readymix | |
| Miraklomiks | |
| Aquavitix | |
| Akvavitix | |
| Πανοραμίξ (Panoramix) | |
| Sjóðríkur | |
| Panoramix | |
| Panoramix | |
| Panorámix | |
| Büyüfiks | |
| Miraculix |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
