Crabbofix: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Weimar (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 18: | Rad 18: | ||
|- | |- | ||
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Amaryllix||? | |{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Amaryllix||? | ||
|- | |||
|{{bildram|[[Bild:mini_grekland.gif]]}} Grekiska||Αλφαβητίξ (Alfabetix)||? | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Ordinalfabetix||Ielosubmarine | |[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Ordinalfabetix||Ielosubmarine | ||
Versionen från 6 september 2006 kl. 23.29
Byns fiskhandlare i den franska serien "Asterix". Gift med Jellosubmarina. Säljer "färsk" fisk, som transporterats (med hästkärra!) direkt från Lutetia (=dåvarande namn på Paris). Hamnar ofta i slagsmål framförallt med Smidefix.
Crabbofix och fru Crabbofix på olika språk
| Språk | Crabbofix | fru Crabbofix |
|---|---|---|
| Ordralfabétix | Iélosubmarine | |
| Hørmetix | Remouladine | |
| Unhygienix | Bacteria | |
| Epidemix | ? | |
| Fishtix | ? | |
| Amaryllix | ? | |
| Αλφαβητίξ (Alfabetix) | ? | |
| Ordinalfabetix | Ielosubmarine | |
| Kostunrix | Forentientje | |
| Hermetix | Remouladine | |
| Ahigieniks | ? | |
| Ordenalfabétix | Yelosubmarin | |
| Verleihnix | Jellosubmarine |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
