Crabbofix: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
Weimar (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
Rad 18: Rad 18:
|-
|-
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Amaryllix||?
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Amaryllix||?
|-
|{{bildram|[[Bild:mini_grekland.gif]]}} Grekiska||Αλφαβητίξ (Alfabetix)||?
|-
|-
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Ordinalfabetix||Ielosubmarine
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Ordinalfabetix||Ielosubmarine

Versionen från 6 september 2006 kl. 23.29

Byns fiskhandlare i den franska serien "Asterix". Gift med Jellosubmarina. Säljer "färsk" fisk, som transporterats (med hästkärra!) direkt från Lutetia (=dåvarande namn på Paris). Hamnar ofta i slagsmål framförallt med Smidefix.

Crabbofix och fru Crabbofix på olika språk

Språk Crabbofix fru Crabbofix
Franska Ordralfabétix Iélosubmarine
Danska Hørmetix Remouladine
Engelska (Storbr.) Unhygienix Bacteria
Engelska (USA, album) Epidemix ?
Engelska (USA, dagspress) Fishtix ?
Finska Amaryllix ?
Grekiska Αλφαβητίξ (Alfabetix) ?
Italienska Ordinalfabetix Ielosubmarine
Nederländska Kostunrix Forentientje
Norska Hermetix Remouladine
Polska Ahigieniks ?
Spanska Ordenalfabétix Yelosubmarin
Tyska Verleihnix Jellosubmarine
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!