Mauri Kunnas: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Islander (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
 
mIngen redigeringssammanfattning
Rad 1: Rad 1:
'''Mauri Kunnas''' är en Finsk skämttecknare, som främst är känd för sina barnböcker, och bland dem är böckerna om ''Jyckeberga'' mest kända. Han har dock även jobbat i flera år på dagstidningen ''Turun Sanomat'' med enbildsskämt. Endel har han också prövat på rena seriealster.
[[Kategori:Finländska serieskapare|Kunnas, Mauri]]
[[Kategori:Serieskapare|Kunnas, Mauri]]
'''Mauri Kunnas''' är en finsk skämttecknare, som främst är känd för sina barnböcker, och bland dem är böckerna om ''Jyckeberga'' mest kända. Han har dock även jobbat i flera år på dagstidningen ''Turun Sanomat'' med enbildsskämt. Vid enstaka tillfällen har han också prövat på rena seriealster.


[[Kategori:Finländska serieskapare]]
{{stub}}

Versionen från 8 oktober 2006 kl. 18.13

Mauri Kunnas är en finsk skämttecknare, som främst är känd för sina barnböcker, och bland dem är böckerna om Jyckeberga mest kända. Han har dock även jobbat i flera år på dagstidningen Turun Sanomat med enbildsskämt. Vid enstaka tillfällen har han också prövat på rena seriealster.

Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!