Joakim von Anka: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Daha6439 (diskussion | bidrag) lade till bild |
mIngen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 7: | Rad 7: | ||
[[Kategori:Fabeldjursserier]] | [[Kategori:Fabeldjursserier]] | ||
[[Bild:Rosa_Joakim.jpg|right|thumb|"Farbror Joakims Liv" av Don Rosa. Copyright [[Disney]].]] | [[Bild:Rosa_Joakim.jpg|right|thumb|"Farbror Joakims Liv" av Don Rosa. Copyright [[Disney]].]] | ||
'''Farbror Joakim von Anka''' ('''Scrooge McDuck''' i original). Världens rikaste anka i serien | '''Farbror Joakim von Anka''' ('''Scrooge McDuck''' i original). Världens rikaste anka. | ||
Farbror Joakim skapades av [[Carl Barks]] och figuren debuterade i serien [[Jul på Björnberget]] (1947). | |||
Trogen [[Carl Barks]], skapade [[Don Rosa]] en samling berättelser under namnet [[Farbor Joakims Liv (The Life and Times of Scrooge McDuck. | |||
== Farbror Joakim på olika språk == | |||
{| border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" | |||
||Engelska|| Uncle Scrooge, Scrooge McDuck | |||
|- | |||
||Tyska|| Onkel Dagobert, Dagobert Duck | |||
|- | |||
||Danska|| Onkel Joakim, Joakim von And | |||
|- | |||
||Finska|| Roope-setä, Roope Ankka | |||
|- | |||
||Franska|| Oncle Picsou | |||
|- | |||
||Italienska|| Zio Paperone, Paperon de'Paperoni | |||
|- | |||
||Tyska|| Oom Dagobert | |||
|- | |||
||Norska|| Onkel Skrue, Skrue McDuck | |||
|- | |||
||Swenska|| Farbror Joakim, Joakim von Anka, Rike Per | |||
|- | |||
||Portugisiska|| Tio Patinhas, Patinhas MacPatinhas | |||
|- | |||
||Ryska|| Дядюшка Скрудж | |||
|- | |||
||Spanska|| Tío Gilito | |||
|- | |||
||Kinesiska|| 史古奇 / 史高治叔叔 | |||
|- | |||
||Tjeckiska|| Strýc(ek Skrblík | |||
|- | |||
||Estniska|| Onu Robert | |||
|- | |||
||Grekiska|| Φείος Σκρουτζ, Σκρουτζ Μακ Ντακ | |||
|- | |||
||Isländska|| Joakim frændi | |||
|- | |||
||Japanska|| スクルージおじさん | |||
|- | |||
||Polska|| Wujek Sknerus, Sknerus McKwacz | |||
|- | |||
||Slovakiska|| Stric Skopušnik | |||
|- | |||
||Belgiskfranska|| Oncle Jérémie | |||
|- | |||
||Flamländska|| Oom Jeremias | |||
|- | |||
||Samiska|| Hánes Eahki | |||
|- | |||
||Bulgariska|| Чичо Скрудж | |||
|} | |||
Versionen från 16 oktober 2005 kl. 07.16

Farbror Joakim von Anka (Scrooge McDuck i original). Världens rikaste anka.
Farbror Joakim skapades av Carl Barks och figuren debuterade i serien Jul på Björnberget (1947).
Trogen Carl Barks, skapade Don Rosa en samling berättelser under namnet [[Farbor Joakims Liv (The Life and Times of Scrooge McDuck.
Farbror Joakim på olika språk
| Engelska | Uncle Scrooge, Scrooge McDuck |
| Tyska | Onkel Dagobert, Dagobert Duck |
| Danska | Onkel Joakim, Joakim von And |
| Finska | Roope-setä, Roope Ankka |
| Franska | Oncle Picsou |
| Italienska | Zio Paperone, Paperon de'Paperoni |
| Tyska | Oom Dagobert |
| Norska | Onkel Skrue, Skrue McDuck |
| Swenska | Farbror Joakim, Joakim von Anka, Rike Per |
| Portugisiska | Tio Patinhas, Patinhas MacPatinhas |
| Ryska | Дядюшка Скрудж |
| Spanska | Tío Gilito |
| Kinesiska | 史古奇 / 史高治叔叔 |
| Tjeckiska | Strýc(ek Skrblík |
| Estniska | Onu Robert |
| Grekiska | Φείος Σκρουτζ, Σκρουτζ Μακ Ντακ |
| Isländska | Joakim frændi |
| Japanska | スクルージおじさん |
| Polska | Wujek Sknerus, Sknerus McKwacz |
| Slovakiska | Stric Skopušnik |
| Belgiskfranska | Oncle Jérémie |
| Flamländska | Oom Jeremias |
| Samiska | Hánes Eahki |
| Bulgariska | Чичо Скрудж |