Snells Express: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Daha6439 (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Wakuran (diskussion | bidrag) m →Index: Uppdaterar indexet, även om jag börjar tycka det känns onödigt... |
||
| Rad 37: | Rad 37: | ||
|- | |- | ||
| SE-16 || ''Blondie'' nr 15/1977 | | SE-16 || ''Blondie'' nr 15/1977 | ||
|- | |||
| SE-17 || ''Blondie'' nr 16/1977 | |||
|- | |- | ||
| SE-21 || ''Blondie'' nr 4/1978 | | SE-21 || ''Blondie'' nr 4/1978 | ||
| Rad 48: | Rad 50: | ||
| ? || ''Blondie'' nr 11/1978 | | ? || ''Blondie'' nr 11/1978 | ||
|- | |- | ||
| | | SE-30 || ''Blondie'' nr 13/1978 | ||
|- | |||
| SE-31 || ''Blondie'' nr 14/1978 | |||
|- | |||
| SE-33 || ''Blondie'' nr 16/1978 | |||
|- | |- | ||
| SE-41 || ''Blondie'' nr 8/1979 | | SE-41 || ''Blondie'' nr 8/1979 | ||
Versionen från 4 oktober 2008 kl. 18.01

Svensk serie av Magnus Knutsson och Ulf Jansson.
Handling
"Snells Express" handlade om en liten flyttfirma med samma namn och dess öden och missöden.
Figurgalleri
- Direktör Snell: chefen med lite överdrivna idéer om sin firmas förträfflighet.
- Rita Redig: plikttrogen, enkvinnas kontorspersonal med titeln "kamrer".
- Henrik: pedantisk flyttkarl.
- Rutan: kvinnlig chaufför med mustigt språk och suveränt förakt för hastighetsbestämmelser och andra trafikregler.
- Knutte: lat flyttkarl.
Publicering
- Ursprungligen publicerad i svenska serietidningen Blondie under 1977–79.
Index
(Inte fullständigt...)
| Internkod | Publicering |
|---|---|
| ?(1:a?) | Blondie nr 4/1977 |
| ? | Blondie nr 6/1977 |
| SE-11 | Blondie nr 10/1977 |
| SE-13 | Blondie nr 12/1977 |
| SE-14 | Blondie nr 13/1977 |
| SE-15 | Blondie nr 14/1977 |
| SE-16 | Blondie nr 15/1977 |
| SE-17 | Blondie nr 16/1977 |
| SE-21 | Blondie nr 4/1978 |
| SE-23 | Blondie nr 6/1978 |
| SE-25 | Blondie nr 8/1978 |
| ? | Blondie nr 10/1978 |
| ? | Blondie nr 11/1978 |
| SE-30 | Blondie nr 13/1978 |
| SE-31 | Blondie nr 14/1978 |
| SE-33 | Blondie nr 16/1978 |
| SE-41 | Blondie nr 8/1979 |
| SE-43 | Blondie nr 10/1979 |
| SE-44 | Blondie nr 11/1979 |
Album
- Kom ut som "Mammut Special: Snells Express" från Bokomotiv (1980).
Recensioner i Bild & Bubbla
- Hans Norrby: "Snells Express" (B&B 3/1980)
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
