Natascha: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Love (diskussion | bidrag) |
Love (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 22: | Rad 22: | ||
|"Un trône pour Natacha" || 1975 || [[Maurice Tillieux]] || François Walthéry || | |"Un trône pour Natacha" || 1975 || [[Maurice Tillieux]] || François Walthéry || | ||
|- | |- | ||
|"Double vol" || 1976 || [[ | |"Double vol" || 1976 || [[Mittéï]] || François Walthéry || | ||
|- | |- | ||
|"Le treizième apôtre" || 1978 || Maurice Tillieux || François Walthéry || | |"Le treizième apôtre" || 1978 || Maurice Tillieux || François Walthéry || | ||
|- | |- | ||
|"L'hôtesse et Monna Lisa" || 1979 || | |"L'hôtesse et Monna Lisa" || 1979 || Mittéï || François Walthéry || | ||
|- | |- | ||
|"Instantanés pour Caltech" || 1981 || Etienne Borgers || François Walthéry/[[Jidéhem]] || Raka spåret till Caltech, del 1 (nr 6) | |"Instantanés pour Caltech" || 1981 || Etienne Borgers || François Walthéry/[[Jidéhem]] || Raka spåret till Caltech, del 1 (nr 6) | ||
| Rad 36: | Rad 36: | ||
|"Le grand pari" || 1985 || Mittéi || François Walthéry/[[Laudec]] || | |"Le grand pari" || 1985 || Mittéi || François Walthéry/[[Laudec]] || | ||
|- | |- | ||
|"Les culottes de fer" || 1986 || | |"Les culottes de fer" || 1986 || Mittéï || François Walthéry/Laudec || | ||
|- | |- | ||
|"Les nomades du ciel" || 1988 || [[Raoul Cauvin]] || François Walthéry/Laudec || | |"Les nomades du ciel" || 1988 || [[Raoul Cauvin]] || François Walthéry/Laudec || | ||
|- | |||
|"Cauchemirage" || 1989 || [[Mythic]] || François Walthéry/Mittéï || | |||
|- | |||
|"La ceinture de Cherchemidi" || 1992 || [[Peyo]] || François Walthéry/Mittéï || | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 24 januari 2006 kl. 15.49

"Natacha" i original. Humoristisk äventyrsserie om en flygvärdinna av belgaren François Walthéry.
7 album gavs ut under titeln Nataschas äventyr 1979-1983.
Utgivning
ännu ej fullständig
| Originaltitel | Utgivningsår | Författare | Tecknare | Svensk publicering |
|---|---|---|---|---|
| "Natacha Hôtesse de l'air" | 1971 | Gos | François Walthéry | |
| "Natacha et le Maharadjah" | 1972 | Gos | François Walthéry | |
| "La mémoire de métal" | 1974 | Etienne Borgers | François Walthéry | |
| "Un trône pour Natacha" | 1975 | Maurice Tillieux | François Walthéry | |
| "Double vol" | 1976 | Mittéï | François Walthéry | |
| "Le treizième apôtre" | 1978 | Maurice Tillieux | François Walthéry | |
| "L'hôtesse et Monna Lisa" | 1979 | Mittéï | François Walthéry | |
| "Instantanés pour Caltech" | 1981 | Etienne Borgers | François Walthéry/Jidéhem | Raka spåret till Caltech, del 1 (nr 6) |
| "Les machines incertaines" | 1983 | Etienne Borgers | François Walthéry/Jidéhem | Raka spåret till Caltech, del 2 (nr 7) |
| "L'île d'outre-monde" | 1984 | Marc Wasterlain | François Walthéry/Will | |
| "Le grand pari" | 1985 | Mittéi | François Walthéry/Laudec | |
| "Les culottes de fer" | 1986 | Mittéï | François Walthéry/Laudec | |
| "Les nomades du ciel" | 1988 | Raoul Cauvin | François Walthéry/Laudec | |
| "Cauchemirage" | 1989 | Mythic | François Walthéry/Mittéï | |
| "La ceinture de Cherchemidi" | 1992 | Peyo | François Walthéry/Mittéï |