Manga: Sixty Years of Japanese Comics: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Skapade sidan med 'kategori:Serieteori kategori:Japanska serier right|thumb|"Manga: Sixty Years of Japanese Comics" av [[Paul Gravett. © Paul Gravett]]...' |
mIngen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 5: | Rad 5: | ||
Utgiven av [[Laurence King Publishing]] 2004. | Utgiven av [[Laurence King Publishing]] 2004. | ||
== Innehåll == | |||
{| class="wikitable" | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Timeline | |||
| <small>6</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Irresponsible Pictures | |||
| <small>8</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Catch Up, Overtake | |||
| <small>10</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Japanese Spirit, Western Learning | |||
| <small>18</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | The Father Storyteller, Osamu Tezuka | |||
| <small>24</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | From a Darker Place, Gekiga | |||
| <small>38</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Boys are Forever | |||
| <small>52</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Through a Woman's Eyes | |||
| <small>74</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Developing Maturity | |||
| <small>96</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | The All-Encompassing | |||
| <small>116</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Personal Agendas | |||
| <small>132</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Culture and Imperialism | |||
| <small>152</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Resources | |||
| <small>172</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Acknowledgments | |||
| <small>174</small> | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | Index | |||
| <small>175</small> | |||
|- | |||
|} | |||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Versionen från 25 maj 2013 kl. 19.31

"Sixty Years of Japanese Comics", rikt illustrerad bok om manga i folieformat av Paul Gravett.
Utgiven av Laurence King Publishing 2004.
Innehåll
| Timeline | 6 |
| Irresponsible Pictures | 8 |
| Catch Up, Overtake | 10 |
| Japanese Spirit, Western Learning | 18 |
| The Father Storyteller, Osamu Tezuka | 24 |
| From a Darker Place, Gekiga | 38 |
| Boys are Forever | 52 |
| Through a Woman's Eyes | 74 |
| Developing Maturity | 96 |
| The All-Encompassing | 116 |
| Personal Agendas | 132 |
| Culture and Imperialism | 152 |
| Resources | 172 |
| Acknowledgments | 174 |
| Index | 175 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
