Bobbla: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Wakuran (diskussion | bidrag) m Format |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 6: | Rad 6: | ||
!! bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Nr!!bgcolor="#FFEBAD"|Sid.!!bgcolor="#FFEBAD"|Format!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | !! bgcolor="#FFEBAD"|År!!bgcolor="#FFEBAD"|Nr!!bgcolor="#FFEBAD"|Sid.!!bgcolor="#FFEBAD"|Format!!bgcolor="#FFEBAD"|Kommentar | ||
|--- | |--- | ||
|1985||2||20 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||4||20 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||5||24 s.||A5|| | |||
|- | |||
|1986||4||20 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||6||24 s.||A5|| | |||
|- | |||
|1987||1||20 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||2||20 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||3||20 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||4||24 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||5–6||40 s.||A5|| | |||
|- | |||
|1988||1||28 s.||A5||Upplaga: 350 | |||
|- | |||
|||2||32 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||3||20 s.||A5||[[Stripa]] från [[Oslo Tegneserieforum]] medföljde (16 s. A5) | |||
|- | |||
|||4||20 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||5||24 s.||A5|| | |||
|- | |||
|||6||32 s.||A5|| | |||
|- | |||
|1989||1||24 s.||A5|| | |1989||1||24 s.||A5|| | ||
|- | |- | ||
Versionen från 16 oktober 2013 kl. 19.32
Bobbla, norskt fanzin utgivet av Norsk Tegneserieforum 1985–1992 (ingick under en period i Tekst & Tegning). Bytte namn till Fanzine-Tegn 1993 (som 1996 bytte namn till Bobla).
Utgivning (inte komplett)
| År | Nr | Sid. | Format | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 1985 | 2 | 20 s. | A5 | |
| 4 | 20 s. | A5 | ||
| 5 | 24 s. | A5 | ||
| 1986 | 4 | 20 s. | A5 | |
| 6 | 24 s. | A5 | ||
| 1987 | 1 | 20 s. | A5 | |
| 2 | 20 s. | A5 | ||
| 3 | 20 s. | A5 | ||
| 4 | 24 s. | A5 | ||
| 5–6 | 40 s. | A5 | ||
| 1988 | 1 | 28 s. | A5 | Upplaga: 350 |
| 2 | 32 s. | A5 | ||
| 3 | 20 s. | A5 | Stripa från Oslo Tegneserieforum medföljde (16 s. A5) | |
| 4 | 20 s. | A5 | ||
| 5 | 24 s. | A5 | ||
| 6 | 32 s. | A5 | ||
| 1989 | 1 | 24 s. | A5 | |
| 3 | 24 s. | A5 | ||
| 4 | 24 s. | A5 | ||
| 5 | 24 s. | A5 | ||
| 6 | 24 s. | A5 | ||
| 1990 | 1 | 40 s. | A5 | |
| 2 | 36 s. | A5 | ||
| 3 | 16 s. | A5 | ||
| 5 | 28 s. | A5 | ||
| 6 | 44 s. | A5 | ||
| 1991 | 1 | 28 s. | A5 | |
| 2 | 36 s. | A5 | ||
| 3 | 28 s. | A5 | ||
| 4 | 44 s. | A5 | ||
| 5 | 40 s. | A5 | ||
| 6 | 40 s. | A5 | ||
| 1992 | 1 | 36 s. | A5 | |
| 2 | 40 s. | A5 | ||
| 3 | 40 s. | A5 |
Recensioner
- Ingemar Bengtsson: Bobbla nr 3 och 5/1989 (Bild & Bubbla nr 1/1990, s. 42)