Resande med vinden: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Keffy (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 27: | Rad 27: | ||
|"La Petite Fille Bois-Caïman - Livre 2" || 2010 || "Resande med vinden - Flickan från kajmanträdet" (samlingsvolym, 2019) | |"La Petite Fille Bois-Caïman - Livre 2" || 2010 || "Resande med vinden - Flickan från kajmanträdet" (samlingsvolym, 2019) | ||
|- | |- | ||
|"Le Sang des cerises - Livre 1" || 2018 || | |"Le Sang des cerises - Livre 1: Rue de l'Abreuvoir" || 2018 || | ||
|- | |||
|"Le Sang des cerises - Livre 2: Rue des Martyrs" || 2022 || | |||
|} | |} | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Versionen från 14 oktober 2023 kl. 15.48
"Resande med vinden" (originaltitel "Les Passagers du vent") är en fransk historisk äventyrsserie av François Bourgeon.
Serien producerads ursprungligen i svit på fem album, vilka samtliga gavs ut på svenska av Carlsen Comics 1981–1984. 2019 samlade Cobolt förlag samtliga dessa album i en tjock volym, i nyöverättning av Björn Wahlberg.
2009 återupptog Bourgeon serien med en svit i två delar, samlad och utgiven i en svensk volym av Cobolt 2019. En tredje svit påbörjades 2018.
Utgivning
| Originaltitel | Originalutgivning | Svensk utgivning |
|---|---|---|
| "La Fille sous la dunette" | 1980 | "Flickan i akterhytten" (1981) "Resande med vinden - Den samlade utgåvan" (samlingsvolym, 2019) |
| "Le Ponton" | 1980 | "Fångskeppet" (1981) "Resande med vinden - Den samlade utgåvan" (samlingsvolym, 2019) |
| "Le Comptoir de Juda" | 1981 | "Fortet i Juda" (1982) "Resande med vinden - Den samlade utgåvan" (samlingsvolym, 2019) |
| "Heure du serpent" | 1982 | "Ormens timme" (1982) "Resande med vinden - Den samlade utgåvan" (samlingsvolym, 2019) |
| "Le Bois d'ébène" | 1984 | "Ebenholts i lasten" (1984) "Resande med vinden - Den samlade utgåvan" (samlingsvolym, 2019) |
| "La Petite Fille Bois-Caïman - Livre 1" | 2009 | "Resande med vinden - Flickan från kajmanträdet" (samlingsvolym, 2019) |
| "La Petite Fille Bois-Caïman - Livre 2" | 2010 | "Resande med vinden - Flickan från kajmanträdet" (samlingsvolym, 2019) |
| "Le Sang des cerises - Livre 1: Rue de l'Abreuvoir" | 2018 | |
| "Le Sang des cerises - Livre 2: Rue des Martyrs" | 2022 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
