Milou: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag)
m språken
Rad 20: Rad 20:
|-
|-
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto||Miluo
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto||Miluo
|-
|[[Bild:mini_iran.gif]] Farsi||میلو (Milu)
|-
|-
|[[Bild:mini_friesland.gif]] Frisiska||Bonne
|[[Bild:mini_friesland.gif]] Frisiska||Bonne
|-
|-
|[[Bild:mini_galicien.gif]] Galiciska||Milu
|{{bildram|[[Bild:mini_galicien.gif]]}} Galiciska||Milu
|-
|-
|[[Bild:mini_island.gif]] Isländska||Tobbi
|[[Bild:mini_island.gif]] Isländska||Tobbi
Rad 29: Rad 31:
|[[Bild:mini_israel.gif]] Hebreiska||Zachi/Shil'gi
|[[Bild:mini_israel.gif]] Hebreiska||Zachi/Shil'gi
|-
|-
|[[Bild:mini_japan.gif]] Japanska||Milo
|{{bildram|[[Bild:mini_japan.gif]]}} Japanska||Milo
|-
|-
|[[Bild:mini_korsika.gif]] Korsikanska||Milù
|{{bildram|[[Bild:mini_korsika.gif]]}} Korsikanska||Milù
|-
|-
|[[Bild:mini_latin.gif]] Latin||Milule
|[[Bild:mini_latin.gif]] Latin||Milule
|-
|-
|[[Bild:mini_malaysia.gif]] Malajiska||Snowi
|[[Bild:mini_malaysia.gif]] Malajiska||Snowi
|-
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Bobbie
|-
|-
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Terry
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Terry
|-
|-
|[[Bild:mini_polen.gif]] Polska||Milus
|{{bildram|[[Bild:mini_polen.gif]]}} Polska||Milus
|-
|-
|[[Bild:mini_sardinien.gif]] Sardiska||Milu
|[[Bild:mini_sardinien.gif]] Sardiska||Milu
|-
|-
|[[Bild:mini_tjeckien.gif]] Tjeckiska||Spunte
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Milú
|-
|{{bildram|[[Bild:mini_tjeckien.gif]]}} Tjeckiska||Spunte
|-
|-
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Struppi
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Struppi

Versionen från 15 augusti 2006 kl. 23.59

Milou (fr. Milou) är reportern Tintins helvita foxterrier. Milou är en lojal hund som alltid följer sin ägare på hans äventyr, men som ibland ställer till det för Tintin i sin jakt på mat eller sprit, eller genom att bli tillfångatagen.

Milou på andra språk

Språk Namn
Afrikaans Spokie
Asturiska Milu
Bengali Kuttus
Bern-dialekt Milou
Danska Terry
Engelska Snowy
Esperanto Miluo
Farsi میلو (Milu)
Frisiska Bonne
Galiciska Milu
Isländska Tobbi
Hebreiska Zachi/Shil'gi
Japanska Milo
Korsikanska Milù
Latin Milule
Malajiska Snowi
Nederländska Bobbie
Norska Terry
Polska Milus
Sardiska Milu
Spanska Milú
Tjeckiska Spunte
Tyska Struppi
Turkiska Milu
Ungerska Milu
Walesiska Smwtyn

Källor

Artikeln, i den version den hade den 31 januari 2006, innehåller till stor del information hämtad från Wikipedia:Milou.

Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!