Idefix: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag)
m ordnat
Rad 21: Rad 21:
|-
|-
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Idefix
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Idefix
|-
|[[Bild:mini_polen.gif]] Polska|| Idefix
|-
|[[Bild:mini_portugal.gif]] Portugisiska|| Idéiafix
|-
|-
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska|| Ideafix
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska|| Ideafix

Versionen från 28 augusti 2006 kl. 07.05

Idefix debut, utanför ett charkuteri i Lutetia. Från albumet "Gallien runt", av Albert Uderzo. © Dargaud

Idefix (fr. Idéfix) Obelix' hund i den franska serien "Asterix". Hakar av egen vilja på en förbiresande Asterix i Lutetia, utanför ett charkuteri, men byter sedan till Obelix och har varit obrottsligt lojal sedan dess.

Idefix är även huvudperson i en rad bilderböcker för yngre barn. Också dessa är illustrerade av Uderzo.

Idefix på olika språk

Språk Namn
Franska Idéfix
Engelska (Storbr.) Dogmatix
Engelska (USA) Dogmatix
Esperanto Idefiks, Snufiks
Italienska Idefix
Nederländska Idefix
Polska Idefix
Portugisiska Idéiafix
Spanska Ideafix
Tyska Idefix
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!