Majestix: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Islander (diskussion | bidrag)
Weimar (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
Rad 20: Rad 20:
|-
|-
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Aladobix
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Aladobix
|-
|{{bildram|[[Bild:mini_grekland.gif]]}} Grekiska||Μαζεστίξ (Majestix),<br>Μοναρχίξ (Monarkix)
|-
|-
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Abraracourcix
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Abraracourcix

Versionen från 6 september 2006 kl. 23.29

Den galliska byns hövding i den franska serien "Asterix". Majestix är gift med Bonemine.

Majestix på olika språk

Språk Namn
Franska Abraracourcix
Engelska (Storbr.) Vitalstatistix
Engelska (USA, album) Macroeconomix
Engelska (USA, dagspress) Vitalstatistix
Esperanto Moŝtiks
Estniska Majestix
Finska Aladobix
Grekiska Μαζεστίξ (Majestix),
Μοναρχίξ (Monarkix)
Italienska Abraracourcix
Karelska Tytinäks
Katalanska Acopdegarròtix
Nederländska Abraracourcix
Polska Asparanoiks
Spanska Abraracúrcix
Turkiska Toptoriks
Tyska Majestix
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!