Senilix: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Weimar (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 22: | Rad 22: | ||
|- | |- | ||
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Senilix | |{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Senilix | ||
|- | |||
|{{bildram|[[Bild:mini_grekland.gif]]}} Grekiska||Μαθουσαλίξ (Mathusalix) | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Matusalemix | |[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Matusalemix | ||
Versionen från 6 september 2006 kl. 23.29
Senilix är den galliska byns äldste invånare i den franska serien "Asterix". Grinig och gnällig gammal gubbstrutt, som av någon anledning lyckats bli gift med en sexig kvinna i tjugoårs-åldern. Hon är aldrig namngiven utan endast känd som fru Senilix.
I "Asterix på olympiaden" omnämns Senilix' ålder som 83 (han borde alltså ha fötts omkring 133 f.Kr.).
Senilix på olika språk
| Språk | Namn |
|---|---|
| Agecanonix | |
| Senilix | |
| Geriatrix | |
| Geriatrix | |
| Arthritix | |
| Prauliks | |
| Senilix | |
| Μαθουσαλίξ (Mathusalix) | |
| Matusalemix | |
| Edatdepèdrix | |
| Nestorix | |
| Senilix | |
| Ramoliks | |
| Veteranix | |
| Edadepiédrix | |
| Methusalix |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
