Zorro: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning |
Wakuran (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 25: | Rad 25: | ||
|--- | |--- | ||
|1980–1981||nr 1–4/1980, 1–2/1981||''Z-hämnaren''||?||Disney | |1980–1981||nr 1–4/1980, 1–2/1981||''Z-hämnaren''||?||Disney | ||
|- | |||
|1981–1982||nr 3-8/1981, 1–5/1982||''Zorro''||?||Disney | |1981–1982||nr 3-8/1981, 1–5/1982||''Zorro''||?||Disney | ||
|- | |||
|1988||nr 1–11||?||? | |1988||nr 1–11||?||? | ||
|- | |||
|1991||nr 1–2||Serieförlaget||Marvel | |1991||nr 1–2||Serieförlaget||Marvel | ||
|- | |||
|} | |} | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Versionen från 12 januari 2007 kl. 23.57

Serieversioner av denne roman- och filmhjälte har bland annat gjorts av Disney och Marvel. Tecknades bl.a. av Alex Toth. Har publicerats på svenska.
För nuvarande ges en Zorro i japansk-inspirerad stil ut i pocketform i usa av Papercutz.
Publicering
Sverige
| År | Titel | Utgivning | Förlag | Producerad för/av |
|---|---|---|---|---|
| 1980–1981 | nr 1–4/1980, 1–2/1981 | Z-hämnaren | ? | Disney |
| 1981–1982 | nr 3-8/1981, 1–5/1982 | Zorro | ? | Disney |
| 1988 | nr 1–11 | ? | ? | |
| 1991 | nr 1–2 | Serieförlaget | Marvel |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
