Henjyo
![](/images/thumb/8/89/Henjyo.jpg/180px-Henjyo.jpg)
"Henjyo" ("変女", eng. "Weird Girl"), manga av Yoshiru Konogi.
Handling
Ryou Takamura, 23, och hans kompis Sugita får både jobb och logi som hantverkare hos firman Handyman Amaguri. I denna familjefirma arbetar även chefens dotter, Senko Amaguri, 16, som går på ett tekniskt gymnasium som enda tjej.
Vistelsen i det Amaguriska hemmet blir dock snart påfrestande när Senkos samtalsämnen alltid landar kring sex, speciellt manlig erektion. Serien utvecklas snabbt till en slags sex-komedi, med mycket prat men ingen action, utan i stället gott om oanständig och pinsam humor.
![](/images/thumb/7/77/Sento.jpg/180px-Sento.jpg)
Den frispråkiga och anarkistiska Senko är ovanlig som figur då hon skildras ur ett kvinnligt perspektiv och inte enbart är ett föremål för "den manliga blicken". I förlängningen blir Ryou dock faktiskt förtjust i Senko, så serien har också karaktären av en vanlig kärlekshistoria, fast med lite ovanliga förtecken då båda egentligen är lite för omogna för ett riktigt förhållande.
Publicering
Japan
Följetong i Young Animal sedan 2013, hittills samlad i 4 volymer från Hakusensha.
![]() |
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |