Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1910-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 16: | Rad 16: | ||
|- | |- | ||
|1913 ||"[[Bringing up Father]]" ||"[[Gyllenbom]]" ||[[George McManus]] ||Dagspress ||USA | |1913 ||"[[Bringing up Father]]" ||"[[Gyllenbom]]" ||[[George McManus]] ||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1914 ||"[[The Captain and the Kids]]" ||"[[Pigge och Gnidde]]" ||[[Rudolph Dirks]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1919 ||"[[Thimble Theater]]" || ||[[E.C. Segar]] ||Dagspress ||USA | |1919 ||"[[Thimble Theater]]" || ||[[E.C. Segar]] ||Dagspress ||USA |
Versionen från 24 januari 2006 kl. 23.01
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1910-talet.
- Bläddra till Serier från 1900-talet (00-talet)
- Bläddra till Serier från 1920-talet
Serier från 1910-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1910 | "Krazy Kat" | George Herriman | Dagspress | USA | |
1912 | "Fridolf Celinder" | Knut Stangenberg | Veckopress | Sverige | |
1913 | "Bringing up Father" | "Gyllenbom" | George McManus | Dagspress | USA |
1914 | "The Captain and the Kids" | "Pigge och Gnidde" | Rudolph Dirks | Dagspress | USA |
1919 | "Thimble Theater" | E.C. Segar | Dagspress | USA | |
1919 | "Gasoline Alley" | Frank King | Dagspress | USA |