Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1950-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 15: | Rad 15: | ||
|1950||"[[Beetle Bailey]]"|| "[[Knasen]]"/"[[Wilmer]]"||[[Mort Walker]]||Dagspress||USA | |1950||"[[Beetle Bailey]]"|| "[[Knasen]]"/"[[Wilmer]]"||[[Mort Walker]]||Dagspress||USA | ||
|- | |- | ||
|1950||"[[Big Ben Bolt]]"|| "[[Ben Bolt]]"||[[John Cullen Murphy]]||Dagspress||USA | |||
|- | |||
|} | |} |
Versionen från 22 januari 2006 kl. 00.09
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1950-talet.
- Bläddra till Serier från 1940-talet
- Bläddra till Serier från 1960-talet
Serier från 1950-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1950 | "Peanuts" | "Snobben" | Charles M. Schulz | Dagspress | USA |
1950 | "Beetle Bailey" | "Knasen"/"Wilmer" | Mort Walker | Dagspress | USA |
1950 | "Big Ben Bolt" | "Ben Bolt" | John Cullen Murphy | Dagspress | USA |